8 Şubat 2023

Homo homini lupus

 

İnsan insanın kurdudur manasına gelen latince bir ibare. Milattan önce 195 yılında Titus Plautus adlı Romalı bir yazar tarafından, en önemli komedi eserleri arasında sayılan,  Asinaria ismindeki komedi eserinde kullanıldı. İnsanın oluşturabileceği korkuları tanımlamak amacıyla kullanılmaktadır.

İnsan insanın en büyük avcısıdır manasındada kullanıldı. Günümüze kadar bu av bazen çıplak elle bazen bir bıçak, silah, bomba veya bir uçakla devam etmektedir.

Bu ibare sonraki yazarlar tarafından da çoklukla kullanıldı ve kritik edildi. Başta Erasmus olmak üzere bir çok yazar eserlerinde kullanmıştır.  Fakat ibareye asıl ününü kazandıran Thomas Hobbes olmuştur.  Günümüzde Hobbes teorik politikaya yaptığı katkılarla bilinir. Leviathan adlı eseri acımasız politikanın temel eserlerinden biridir. İngiltere iç savaşının acımasızlığını yaşayan Hobbes’un asıl niyeti stabil bir politik hayatın teminidir. Ona göre güçlü ve merkezi bir hükümetin yokluğu bütün anarşinin sebebidir.homo homini lupus

Bu ifade acımasız ve insafsız gibi gelebilir ama 50 kusur milyon insanın hayatını yitirdiği 2. Dünya savaşı da şahittir ki insana en büyük zarar yine kendi hemcinsinden gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.