2 Haziran 2023

Igor Stravinsky Kimdir ?

Igor Stravinsky’in Bahar Ayini, Igor Stravinsky’in Hayatı, Igor Stravinsky’in Eserleri, Igor Stravinsky’in Besteleri, Igor Stravinsky’in Operaları, Igor Stravinsky’in Melodramları, Igor Stravinsky’in Neoklasik Eserleri, Igor Stravinsky’in Müziği, Igor Stravinsky’in Hayat Hikayesi ve Hakkında Bilgiler.

Amerikalı ve Fransız vatandaşı tam adı Igor Fyodorovich Stravinsky olan besteci, piyanist ve orkestra şefi Igor Fyodorovich Stravinsky 17 Haziran 1882 Rusya’da doğdu. Aslen Rus olan Igor Stravinsky 20. yüzyıl müziğinin en etkili ve önemli bestecilerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Bugünki adı Lomonosov olan Oranienbaum’da dünyaya gelen 20. yüzyıl müziğinin en etkili ve önemli bestecilerinden biri Igor Fyodorovich’in müziğe olan yeteneği ufak yaşlarda ortaya çıktı. Henüz küçük yaşlarda müziğe karşı aşırı bir yeteneği olan Igor Fyodorovich, ailesinin baskısı üzerine müzik ile ilgili bir eğitim yerine hukuk eğitimi aldı.

Igor Fyodorovich, St. Petersburg Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldı. Igor Fyodorovich’in 1902 yılında babasının ölmesi ile küçüklüğünden beri ilgi duyduğu ve aşırı yeteneği olduğu müziğe tekrar yöneldi. İkinci babası olarak gördüğü ünlü Rus müzisyen, besteci ve müzik eğitimcisi Nikolay Rimski-Korsakov’dan müzik dersleri aldı.

Özel dersler almaya 1903 yılında başladı. Ve bu süreç 1906 yılına kadar sürdü. 1906 yılında üniversiteden mezun oldu ve aynı kuzeni ile evlendi. 1910 ile 1914 yılları arasında Paris’teki Rus Balesi için aldığı siparişler nedeni ile Paris’te bulundu.

1923 yılından sonra Stravinsky’nin neoklasik eserleri ortaya çıkmaya başladı. 1. Dünya savaşının patlak vermesi ile 1. Dünya Savaşı sırasında İsviçre’de yaşadı. Savaşın bitmesinden sonra aile ile birlikte Fransa’ya tekrar geldi. Yaklaşık 20 yıl Fransa’da kaldı. Ve Fransa’da kaldığı süre içinde birçok Fransız kentinde yaşadı.

Igor Fyodorovich, II. Dünya Savaşı başlayınca Harvard Üniversitesi’nden gelen teklifi kabul etti. Konferanslar vermek üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşti.

Igor Fyodorovich 1946 yılında ABD vatandaşlığına geçti. 1962 yılında bir dizi konser vermek için ülkesi Rusya’ya dönen Stravinsky, devlet başkanı Kuruşçev ile iki saat süren baş başa bir görüşme yaptı.

Igor Fyodorovich Ateş Kuşu

Stravinsky’nin Diaghilev için ilk balesi Ateş Kuşu (1910) ve Petruşka (1911) dramatik ifadesi, zengin orkestrasyonu ve rus halk müziğinden alınmış tanıdık melodileri sayesinde halk tarafından büyük beğeni topladı.

Igor Stravinsky 6 Nisan 1971 Amerika’nın New York eyaletinden öldü.

Igor Stravinsky’in Eserleri:igor stravinsky
Oedipus Rex
Persephone
Apollo Musagetes
Circus Polka
Danses concertantes
Scènes de ballet
3 Bölümlü Senfoni
Abanoz Konçertosu
The Rake’s Progress
Le sacre du printemps ( Bahar Ayini )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.