30 Mayıs 2023

İlk Türk Filmi Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı

Türk Sinemasının İlk Türk Filmi Hangisidir, İlk Türk Filmi Hangi Yılda Ne Zaman Çekilmiştir, Ayastefanos’taki Rus Abidesi’nin Yıkılışı Filmi Hangi Yılda Kim Tarafından Çekilmiştir.

İlk Türk sinemacısı Fuat Uzkınay’ın yönetmenliğini yaptığı Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı filmi; Türk Sinema tarihinin bilinen ilk filmidir. Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı filmi ayrıca Türk Sineması’nın bilinen ilk senaryosudur.

İlk Türk filmi olan Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı filminin yönetmeni Fuat Uzkınay; Osmanlı Ordusu’nda yedek subay olarak görev yapmıştır.

Yönetmen Fuat Uzkınay tarafından Sigmund Weinberg yapımcılığında çekilen Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı filmi 150 metrelik bir belgesel film niteliğindedir. Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı filmi 14 Kasım 1914 tarihinde çekilmiştir.

Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı Filminin Konusu: Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı filmi, Ayastefanos’daki ya da bugünkü adı ile Yeşilköy’deki Rus anıtı Ayastefanos Abidesi’nin yıkılışı anlatılmaktadır.

Çekimlerine 1914 yılında başlanan Fuat Uzkınay’ın Himmet Ağa’nın İzdivacı filmi çekimlerine ilk başlanan Türk Filmi olma niteliğindedir. Fakat gösterime girmesi filmde oynayan oyuncuların askere gitmesi ile 1918 yılını bulmuştur.

Himmet Ağa’nın İzdivacı filminin çekimlerinin yarım kalmasının ardından; Ayastefanos’taki Rus Abidesi’nin Yıkılışı çekilmiş ve gösterime girmiştir. Bundan dolayı Ayastefanos’taki Rus Abidesi’nin Yıkılışı çekilmiş ilk Türk filmi olarak kabul edilir.ayastefanos filmi

Siyah beyaz olarak çekilen Ayastefanos’taki Rus Abidesi’nin Yıkılışı filminin hiçbir kopyası günümüze ulaşmamıştır. Ayastefanos’taki Rus Abidesi’nin Yıkılışı filminin bir canlandırması bugün Londra Sinema Müzesi’nde sergilenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.