7 Haziran 2023

İngilizce Kelime Ezberleme Teknikleri

İngilizce Kelime Ezberleme Yöntemleri, İngilizce Öğrenme Teknikleri Nelerdir, Hızlı İngilizce Öğrenme, Kolay ve Hızlı Yabancı Dil Öğrenme ve Teknikleri, Kolay İngilizce, İngilizce Kelime Kodlama, İngilizce Kelime Ezberleme Yöntemleri, İngilizce Nasıl Konuşabilirim, İngilizceyi Kolay Nasıl Öğrenebilirim, İngilizce Kelime Öğrenme.

Yabancı Dil Niçin Öğrenmeliyiz?
Bilişim çağında yaşıyoruz. İletişim o kadar önemli bir hal aldı ki. Bununla birlikte dil bilmek, öğrenmek önceki dönemlere göre bir nevi zorunluluk oldu. Teknolojiyi, haberleri, değişen dünyayı daha hızlı daha doğru öğrenmemiz için uluslararası bir dil olan İngilizceyi bilmemiz gerekmekte.

Bir dil bir insan iki dil iki insan demiş atalarımız. İki insan olmak kolay değil tabi ama bir yabancı dil bilmek her zaman bize ayrıcalık getirir. Hem kültür seviyemiz yönünden, hem hayata bakışımız açısından, hem iş imkânı için tabi sebep ve sonuç ilişkisinin sayısını bir hayli fazladır. Ama yabancı dil bilmek her zaman bir ayrıcalıktır. Özellikle İş Dünyası’nda.  İş başvuru yaparken çoğu zaman karşılaştığımız bir soru Yabancı diliniz var mı? Seviyesi Nedir? Herhangi bir yabancı bir dil bilmiyorsak bilen insana göre 1-0 ya da 2-0 geriden başlıyoruz.

Günümüzde sadece özel sektör de değil devlet kurumlarında iyi bir pozisyonda çalışmak istiyorsak yabancı dil şart. Özellikle İngilizce. Üniversite bitti güzel ama iş bulmak kolay değil. Asıl yarış üniversite eğitiminden sonra başlıyor. Kpss puanımız iyi olabilir fakat KPSS puanı ile ancak belli yerleri tercih eder uzmanlık gerektiren işleri, pozisyonları İngilizce puanımız, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı ya da kısaca YDS puanımız yoksa tercih edemez ve çalışamayız.

Yabancı dil bilmek ayrıca beynin kavrama kapasitesini de arttırır. Beyin daha hızlı karar alır ve bu çok faydalı bir şeydir. Günlük yaşamsal aktivitelerde azalma ve bilişsel yeteneklerde bozulma olan Alzheimer hastalığının ilerlemesini veya olmasını yavaşlatan bir durumdur birden fazla dil bilmek. Çünkü en az iki dil bilen insanın beyni daha hızlı karar almaya yetkindir ve kavrama kapasitesi yüksektir.

Yabancı dil öğrenmek iyi, güzel ama hadi öğrenelim diyince de hemen öğrenilmiyor. Yıllar gerekiyor. Yeni bir dil öğrenmek beynin çok yabancı olduğu kelimeleri unutmamak uzun bir süreç. Tabi bu süreci kısaltmak bizim elimizde. İnsanlar kelime ezberleme teknikleri, kelime ezberleme yöntemleri, kelime kodlama, devamlı okuma, kartlara kelime yazma gibi birçok yöntem ve teknik ile daha kısa zamanda öğrenirler.

Uluslararası Bir Dil İngilizce
İngilizce Öğrenme Teknikleri; İngilizce kelimeleri hatırlamak ve doğru zamanda kullanmak ve kelimeleri unutmamak çok zordur. Bu zor olan süreci daha zevkli ve kolay hale getirmek için İngilizce öğrenenler bazı teknikler kullanır. Birçok teknik vardır İngilizce öğrenmek için.

ingilizce Kelime Ezberleme Teknikleri İngilizce Kelime Öğrenme Yöntemleri
Karta Yazma Tekniği: Bir kartın bir tarafına İngilizce kelime diğer tarafına Türkçe anlamı.
Yatmadan Önce Tekrar: Yatmadan önce okunan, ezberlenen kelimeler beyinde daha uzun süre kalır.
Not Etmek: Bilmediğimiz bir kelimeyi gördüğümüzde hemen telefonumuzda bulunan İngilizce sözlükten bakmak veya telefonumuzda bu uygulama yoksa not edip daha sonra bakmak İngilizce ile devamlı ilişkili olmamızı sağlar.
Yabancı Arkadaşlar: Önceden mektup arkadaşlığı vardı gelişen teknoloji ile internet üzerinden yabancı arkadaş edinip hem yazışarak hem de konuşarak İngilizcemizi geliştirebiliriz.
Papağan Tekniği: Ezberlemek istediğimiz veya ezberlemekte zorlandığımız İngilizce kelimeleri devamlı tekrar ederek yapılan bir tekniktir.
İngilizce Öğrenme Siteleri: İnternette bulabileceğiniz ücretsiz birçok güzel İngilizce öğrenmeye yardımcı olacak site var.
İngilizce Video Klip İzleme veya Müzik Dinleme: İngilizce yabancı şarkılarını altyazısını bulup şarkıya sanatçı ile beraber eşlik edebiliriz.
İngilizce Diziler ve Filmler İzleme: Dili kolay anlaşılabilir dizileri ve filmleri İngilizce altyazı veya bu sıkıyorsa en azından Türkçe altyazılı izleyip filmin veya dizinin sesini açıp, replikleri, diyalogları anlamaya çalışarak, nasıl telaffuz ettiğine dikkat ederek izleyebiliriz.
Yazarak Öğrenme: Ezberlemek istediğimiz veya ezberlemekte zorlandığımız İngilizce kelimeleri defalarca yazmak.
Kodlama Tekniği: Daha kısa zamanda daha çok kelime öğrenmek veya devamlı unuttuğumuz kelimeleri unutmamak için kelimeleri kodlayabiliriz.

İngilizce Kelimeleri Kodlama; en sık başvurulan ve en etkili İngilizce öğrenme yöntemlerinden biridir. Konunun etkisinin anlaşılması için örnek olarak bazı kelimeler vereceğiz. Bazı kelimeler de benzer ses yöntemi kullanacağız.

Abandon: Terk etmek, vazgeçmek, bırakmak.
Aband Gölü Donmaya terk edildi.

Orphan: Öksüz, yetim.
Benzer Ses: Orhan
Orhan yetim kalmış.

Yield: Verim, ürün almak.
Benzer Ses: Yılda
Bir Yılda iki kez ürün alırsınız verimli bir yer.

Obey: İtaat etmek, -e uymak.
O Bey’e herkes itaat etmeli, onun kurallarına uymalı.

Perusal: Dikkatle okumak, Okuma, İnceleme
Peru’da Sal kelimesini çok dikkatli oku.

September: Eylül
October: Ekim
November: Kasım
SONbahar ayları Eylül, Ekim, Kasım’dır. İngilizce de ise September, October, November. Bu üç ingilizce kelimenin baş harflerini ele aldığımıza SON kelimesini elde ederiz. İngilizce SONbahar ayları ne diye hatırlamak istediğimizde SON kelimesi aklımıza getirmeliyiz. September ( S ), October ( O ), November ( N ). Sıralaması da SONbahar ayları ile aynıdır. September, October, November, Eylül, Ekim Kasım.

İngilizce Kelimelerin Açılımı
Tesadüf müdür? Yoksa gerçek midir? Bu kısmı bizi ilgilendirmez ama akılda kalıcı ve hoş bir bilgi.

NEWS Kelimesinin Açılımı
İngilizcede haber anlamına gelen ‘’News’’ kelimesi İngilizce yönler ”North, East, West, South” kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuştur. North: Kuzey, East: Doğu, West: Batı, South: Güney.

FAMILY Kelimesinin Açılımı
İngilizce de aile anlamına gelen ‘’FAMILY’’ kelimesi ise; ‘’Father And Mother, I Love You’’ cümlesinin baş harflerinden oluşmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.