28 Eylül 2020

İpek Ongun Kimdir ?

Sevim İpek Ongun’un Hayatı, İpek Ongun’un Resimleri, İpek Ongun’un Kitapları, İpek Ongun’un Romanları, İpek Ongun’un Memleketi, İpek Ongun’un Aldığı Ödüller, İpek Ongun’un Eserleri, İpek Ongun Hakkında.

Tam adı Sevim İpek Ongun olan yazar 1942 yılında doğdu. Annesi edebiyat öğretmeni Fatma Aliye Hanım, babası ise subay Nusret Erden’dir.

İpek Ongun, 1961 yılında Amerikan Kız Koleji Edebiyat Bölümünden mezun oldu.

Lise yıllarında Doğan Kardeş dergisine çeviriler yaparak başlayan yazı yaşamına 1980 de yayınlanan ‘’ Mektup Arkadaşları ‘’ adlı eseri ile ilk kitabını yayımlamış oldu.

” Yaş On Yedi ” adlı romanı gençlik için yazdığı ilk romandır.

1991 yılında Tüyap’tan Altın Kitap Ödülü’nü yazar 1995-1996, 2003- 2004 ve 2006 yıllarının ‘’Meslek Hizmeti’’ ödüllerini aldı. 2009 yılında ise, İçel Soroptimist Kulübü tarafından kendisine ” Başarılı Kadın Ödülü ” verildi. 2010 yılı Türk Kütüphaneciler Derneği’nin araştırması sonucundaysa, kütüphanelerde kitapları en çok okunan yazar ilan edilen İpek Ongun, 2012 yılında da Uluslararası Çukurova Sanat Ödülü’ne layık görüldü.

İpek Ongun ayrıca Sabah Gazetesi’nde haftalık köşe yazıları yazdı.

İpek Ongun’un Eserleri:ipek Ongun

Mektup Arkadaşları, Kamp Arkadaşları, Afacanlar Çetesi, Yaş On Yedi, Bir Parıltıdır Yaşamak, Bu Hayat Sizin, Lütfen Beni Anla, Yarım Elma Gönül Alma, Sabah Akşamları, Şu Çılgın Tempoda Duyarlı Davranışlar, Bir Genç Kızın Gizli Defteri, Arkadaşlar Arasında, Kendi Ayakları Üstünde, Adım Adım Hayata, İşte Hayat, Şimdi Düğün Zamanı, Hayat Devam Ediyor, Günler Akıp Giderken,  Yoksa Hayat Gençken Daha mı Zor?, Mayanın Günlüğü-Haydi Tanışalım, Mayanın Günlüğü-İşte Benim Ailem, Mayanın Günlüğü-Güzel Bir Gün, Mayanın Günlüğü-Haydi Oyuna

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.