7 Haziran 2023

Irene Joliot Curie Kimdir?

Fransız Nobel Ödüllü Kadın Bilim İnsanı Irene Joliot Curie’nin Hayatı, Biyografisi, Hakkında Bilgiler

Irene Joliot Curie 12 Eylül 1897 tarihinde Fransa’nın başkenti Paris’te doğmuştur. Irene Joliot Curie’nin annesi Marie Skłodowska-Curie ve Joliot Curie’nin babası Pierre Curie’dir. Joliot Curie’nin annesi Marie Curie Nobel Ödülü’nü alan ilk kadın, bu ödülü iki kere alan ilk bilim insanı olmuştur. Marie Curie, fizik ve kimya alanlarında Nobel ödülüne layık görülmüş olup farklı bilim alanlarında iki ödül sahibi olan tek kadın bilim insanıdır.

Irene Curie, 1911 yılında annesinin Nobel törenine katıldı. Bir yıl sonra Albert Einstein, Irene Curie ile tanışıp sohbet ettiğinde Irene Curie’nin fizik bilgisine hayran kaldığını söylemiştir.

Birinci Dünya Savaşı nedeni ile eğitimine ara vermek zorunda kaldı. Birinci Dünya Savaşı sonrası annesi gibi Irene de fizik ve matematik bölümlerinden mezun oldu. Daha sonra 1925 yılında doktarasını tamamladı.

Irene Curie, Sorbonne Üniversitesi’ne kaydoldu.

Irene Curie, 26 Temmuz 1895 tarihinde Fransız fizikçi Piere Curie ile evlendi.

Irene Joliot Curie’nin babası Pierre Curie de eşi Marie Curie ile birlikte Nobel Fizik Ödülü almıştır.

Irene Curie

Irene Joliot Curie 1935 yılında Nobel Kimya Ödülü kazanmıştır. Irene Joliot Curie’nin Nobel ödülünü kazanmasıyla birlikte Irene Joliot Curie’nin annesi hem babası hem kendisi, hem de eşi Pierre Curie Nobel ödülüne layık görülmüştür olan tek bilim insanıdır. Bu ödüllerle birlikte Irene Joliot Curie’nin ailesi en fazla Nobel ödülü kazanmış aile olmuştur.

Irene Curie, 1934 yılında doğal olarak var olan radyoaktif elementler gibi yapay radyoaktif elementler üretmeyi başarmalarıyla bilim dünyasında önemli bir yere sahip olmuşlardır. Irene Curie, boron kullanarak radyoaktif azot üretmeyi başarmış ve sonrasında magnezyum kullanarak aluminyum ve silikon üretilebileceğini göstererek bu başarıyı katlamıştır. Curie çifti kararlı atomları radyoaktif atomlara dönüştüren ilk kişiler oldular.

Irene Curie eşi Frederic Joliot-Curie ile birlikte yapay radyoaktiviteyi keşfetmişlerdir. Irene Curie eşi Pierre Curie birlikte Nobel Fizik Ödülü almıştır.

Irene Joliot Curie 17 Mart 1956 tarihinde 58 yaşında iken Fransa’nın başkenti Paris’te öldü.

Irene Joliot Curie

Hadi Bilgi Yarışmasında Irene Joliot Curie sorulmuştur. Hadi bilgi yarışmasında Irene Joliot Curie hakkında sorulan soru şu şekildedir. “Annesi gibi kendisi de Nobel Kimya Ödülü kazanan tek bilim insanı kimdir?” Hadi bilgi yarışmasında sorulan bu sorunun cevabı Irene Joliot Curie olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.