2 Haziran 2023

İvan Gonçarov Oblomov Kitap Özeti

Okunması Gereken Klasikler Eserlerden Biri; Oblomov

Oblomov romanı Rus yazar İvan Gonçarov tarafından yazılmıştır. İvan Gonçarov’un Oblomov romanı 1859 yılında yayımlanmıştır.

İvan Gonçarov’un Oblomov romanı Rus edebiyatının önemli eserleri arasındadır.

Oblomov romanının sayfa sayısının çok olması haliyle okuyucunun gözünü korkutuyor fakat kitabı okumaya başlayanlar kitabın sonuna gelince her iyi bir kitabın sonuna gelince bitmesini istemediğiniz o his ortaya çıkıyor ve kitap hiç bitmesin istiyorsunuz.

İvan Gonçarov’un Oblomov Romanı Sinemaya Uyarlandı.

İvan Gonçarov’un ünlü romanı Oblomov 1980 yılında Rus yönetmen Nikita Mikhalkov tarafından özgün adı Neskolko dney iz zhizni I.I. Oblomova ve İngilizce adı A Few Days in the Life of I.I. Oblomov olan Oblomov’un Yaşamından Birkaç Gün filmine uyarlanmıştır.

Esere ismini veren Oblomov karakterinden Oblomovluk diye bir kavram ortaya çıkmıştır.

Oblomovluk Nedir?

Oblomovluk, aşırı tembellik ifade eden bir kavramdır. Hayatın gidişatından memnun olmamakla beraber bunu değiştirmek için tembelliğinden dolayı hiç bir şey yapmayan insanları için kullanılır.

İvan Gonçarov’un Oblomov Kitabının Karakterleri Kimlerdir?

Oblomov, romanın ana karakteri olup kitaba ismini veren karakterdir. Bir Rus soylusu olan Ilya Ilyich Oblomov o kadar miskin ve tembeldir ki maddi durumu kötüye gitmesine rağmen tembelliğinden dolayı bu durumu değiştirmek için hiçbir şeyde yapmayan bir karakterdir.

Andrey Stoltz, babası Alman ve annesi de Rus’tur. Oblomov ile aynı okulda okudular. Oblomov’u tembellikten kurtarmak için uğraştı fakat başarılı olamadı. Kitabın sonuna doğru Oblomov’un eski nişanlısı Olga ile evlendi.

Olga, Oblomov’un aşık olduğu kızdır. Oblomov ile nişanlanırlar daha sonra Oblomov ile ayrılırlar.

Zakhar, Oblomov’un hizmetkarıdır. Oblomov’a son derece sadık olan Zakhar, Oblomov’u sürekli uyarır fakat o da diğerleri gibi Oblomov’u değiştiremez.

Agafia Pshenitsina, Oblomov’un dul ev sahibidir. Oblomov’a aşıktır.

Taranteyev, Oblomov’un arkadaşlarındandır. Oblomov’u defalarca dolandırır.

Ivan Matveyevich, ev sahibinin kardeşidir. Ivan Matveyevich de Oblomov’u defalarca dolandırmıştır.

İvan Gonçarov Oblomov Kitap

İvan Gonçarov’un Oblomov Eserinin Özeti

Romanının baş kahramanı Ilya Ilyich Oblomov adında bir Rus soylusudur. Oblomov 19. yüzyıl Rusya’sında soylu bir ailenin oğludur.

Oblomov, miskin ve aşırı tembel biridir. Oblomov, yeni projeler üzerine düşünür fakat Oblomov o kadar tembeldir ki bu projelerin hiç birini hayata geçiremez. Oblomov sürekli yeni kararlar alır fakat o kadar tembel bir karakterdir ki Oblomov, sürekli bu kararlarını uygulamaya geçiremez.

Oblomov’un maddi durumu giderek kötüleşmeye başlar.

Oblomov’un en ayırt edici özelliği ise tembellikten dolayı hiç bir şey yapmak istemesidir. Oblomov, o kadar tembeldir ki hiçbir şey yapmayan bu karakter tembellik ile birlikte anılmaktadır.

Buna karşılık olarak roman kahramanlarından olan Oblomov’un arkadaşı Andrey Stoltz ise disiplinli ve çalışkan biridir. Oblomov’un yakın arkadaşı Stoltz, onu bu durumdan kurtarmak için uğraşır. Fakat Oblomov’un isteksizliği, tembelliği yüzünden Oblomov’u durumundan kurtaramaz.

Oblomov, Olga’ya aşık olur. Oblomov, sadece iş hayatından, kendi yaşantısında değil ayrıca aşkta da tembel biridir. Oblomov ile Olga nişanlanır fakat Oblomov’un bu tembelliği hayata bakışı yüzünden, Oblomov’un cesaretsizliği yüzünden evlenemezler.

Oblomov’un Olga’ya olan aşkı bile Oblomov’u değiştirmeye yetmez.

Oblomov’dan ayrılan Olga, Oblomov’un arkadaşı Andrey Stoltz ile evlenir.

İvan Gonçarov’un Oblomov Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Oblomov

Kitabın Yazarı: İvan Gonçarov

Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 619 (Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

İlk Baskı Yılı: 1859

Uyarlama: 1980 Oblomov’un Yaşamından Birkaç Gün (Neskolko dney iz zhizni I.I. Oblomova)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.