9 Aralık 2023

James Rickards Kur Savaşları Kitap Özeti

James Rickards’ın Kur Savaşları Kitabının Özeti

James Rickards’ın kaleme aldığı özgün adı Currency Wars The Making of the Next Global Crisis olan Kur Savaşları Bir Sonraki Küresel Krizin Oluşumu adlı kitabı ilk kez 2011 yılında yayımlanmıştır.

Ülkemizde Scala Yayıncılık etiketi ile 2015 yılında yayımlanan kitabının Türkçe çevirisini Nusret Alhan ve Neşenur Domaniç yapmıştır. James Rickards’ın Kur Savaşları kitabı 319 sayfadan oluşmaktadır.

Kur Savaşları kitabı 11 bölümden oluşuyor.

Kitabın ilk iki bölümünde finansal savaş oyunundan bahsediyor. Kitabın yazarı James Rickards’ın 2009 yılında ABD’deki Uygulama Fizik Laboratuarı’nda katıldığı bir kur savaş oyunu anlatıyor. Finans savaş oyununda Amerikan dolarına karşı yapılacak bir finansal saldırıda neler olabileceğini ve ne gibi önlemler alınması gerektiğini görmek amaçlı düzenlenmiş bir oyun.

Daha sonraki bölümlerde tarihte gerçekleşmiş kur savaşlarından bahsediyor. Rezerv para olan doların dünyadaki etkisinden, dolar altın standardından vazgeçilmesini sonucu Amerika ve Dünya ekonomisine etkisinden, Federal Rezerv Sistemi’nin kısaca FED’in politikalarının yanlışlıklarından. Küresel bir krizde FED’in sınırsız para basma politikasının sonuçlarına değinir.

Kitabın ilerleyen bölümlerinde ülkelerinin para birimleri üzerinden nasıl diğer ülkeleri etkilediğini, ticaret savaşlarında kurların nasıl kullanıldığını kitapta anlatılmaktadır.

Yazar özellikle FED’in dolar üzerinde yaptığı hamlelerin çok yanlış olduğunu ve bu hamlelerle doların çöküşü olacağını ve bu çöküşün doların rezerv para birimi olmasından dolayı küresel bir çöküşe yol açacağını söylüyor. Kitabın son bölümlerinde dolarında çökmesi sonucu meydana gelecek olaylar anlatılıyor. Kitabın son bölümünde ise küresel sisteminin çökmemesi için alınması gereken önlemler anlatılıyor.

James Rickards’ın Kur Savaşları Kitabının Bölümleri

1. Savaş Öncesi

2. Savaş Sonrası

3. Altın Bir Çağ Üzerine Düşünceler

4. 1. Kur Savaşı

5. 2. Kur Savaşı

6. 3. Kur Savaşı

7. G20 Çözümü

8. Küreselleşme ve Devlet Sermayesi

9. İktisat Biliminin İstismarı

10. Para Birimleri, Sermaye ve Karmaşa

11. Oyunun Sonu Kağıt Mı, Altın Mı Yoksa Kaos Mu?

James Rickards Kur Savaşları Özeti

James Rickards’ın Kur Savaşları Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Kur Savaşları: Bir Sonraki Küresel Krizin Oluşumu

Kitabın Yazarı: James Rickards

Yayınevi: Scala Yayıncılık

Kitabın Türü: Ekonomi

Çevirmen: Nusret Alhan, Neşenur Domaniç

Sayfa Sayısı: 319

Orijinal Adı: Currency Wars: The Making of the Next Global Crisis

İlk Baskı Yılı: 2011 (İngilizce İlk Baskı Tarihi), 2015 (Scala Yayıncılık)

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.