27 Mart 2023

Jean Jacques Rousseau Emile Kitap Özeti

Fransız Filozof ve Yazar Jean-Jacques Rousseau’nun Eğitim Üzerine Yazmış Olduğu Eseri; Emile

Fikirleri Fransız Devrimini etkilemiş bir yazardır Jean-Jacques Rousseau.

Emile eseri Emile ”Bir Çocuk Büyüyor” adlı ile ülkemizde yayınlanmıştır. Fransızca özgün adı Emile, ou De l’education olan Emile ya da Eğitim Üzerine adlı ile yayımlanan eser Jean-Jacques Rousseau’nun eseri yazarın kendi deyimi ile ”Bütün yazılarımın en iyisi ve en önemlisi.”

Jean-Jacques Rousseau, Emile kitabında her anne babanın çocuk eğitiminde karşılaştığı sorunları ele alıyor. Anne ve babaların kesinlikle okuması gereken bir kitap. Jean-Jacques Rousseau’nun Emile kitabı; Çocukları eğitiminde karşılaşılan problemleri anlatan bir eser.

Jean Jacques Rousseau Emile

Jean Jacques Rousseau’nun Emile Kitabının Özeti

Birinci bölüm ‘’Doğuştan İlk Çocukluk Çağının Sonuna Kadar’’ başlığında her şeyin aslında iyi olarak yaratıldığı ve alışkanlıkların kişilik olmadığı anlatılır. Ruhsal karmaşanın nerede başladığı, kundağın bebeğin özgürlüğünü sınırladığı, kadınların anne olmak istememeleri, çocuğu kötü eğitmenin yolları, çocukların kazanmaları gereken alışkanlıklar başta olmak üzere gerekli olan her şey anlatılır.

İkinci Bölüm ‘’Çocukluğun İkinci Evresi (Konuşan Çocuk Çağı) başlığında artık çocuğun dünyasında konuşmanın hakim olduğu belirtilmekte ve buna da eğitim programı düzenlenmektedir. Öğretmenler “Ders vermeden idare etmek ve hiçbir şey yapmadan her şeyi yapmak.’’ Düşüncesinin başarıya giden tek vasıta olduğunu anlayarak buna göre hareket etmelidir.

Üçüncü Bölüm ‘’İlk Gençlik Çağı’’nda öğretmen artık çocuğu güvence altına almalı ve çocuğa ahlaki bilgileri yavaş yavaş da olsa öğretmelidir. Çocuğun yapacağı hatalar sert bir şekilde eleştirilmemeli, öğretimler zorunlu olmasından ziyade gerekli olduğu için yapılmalıdır.

Dördüncü Bölüm ”Buluğ: İnsanın Gerçek Kişiliği Bu Çağda Başlar” içerisinde öğretmen sevgi ve hürmet görmüyorsa bunun suçunu öğrencinden önce kendinde aramalı, gençler ile doğru iletişimi nasıl kuracağını nasıl öğrenmesi gerektiği anlatılmaktadır.

Bir çocuğun nasıl eğitilmesi gerektiğini Emile isimli hayali karakter üzerinden anlatan yazar, çocuğu denetlemek, zorlamak, yönlendirmeye çalışmak yerine onun hislerinin ve bedeninin gelişiminin düzgün ve doğal olması gerektiği mesajını vermektedir. Çocuğu eğiten kişilerin bunlara saygı göstermeleri, böylece istenilen başarılı sonuçları almış olacakları belirtilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.