30 Mayıs 2023

Joanne Kathleen Rowling Kimdir ?

Joanne Kathleen Rowling’in Hayatı, Harry Potter Kitabının Yazarı Kimdir, Joanne Kathleen Rowling’in Resimleri, Joanne Kathleen Rowling’in Kitapları, Joanne Kathleen Rowling’in Romanları, Joanne Kathleen Rowling’in Yaşı, Joanne Kathleen Rowling’in Eserleri, Joanne Kathleen Rowling’in Biyografisi, Joanne Kathleen Rowling’in Harry Potter ve Felsefe Taşı Kitabı.

Joanne Kathleen Rowling 31 Temmuz 1965 yılında İngiltere’de dünyaya geldi. Liseyi Wyedean Comprehensive’de okudu. Üniversite eğitimini Exeter Üniversitesi’nde tamamlayan dünyaca ünlü yazar J. K. Rowling ilk kitabı olan ‘Rabbit’ Türkçesi Tavşan olan seri kitabını daha altı yaşında iken yazmıştır.

J. K. Rowling, dört saat rötarlı bir Manchester-Londra tren yolculuğu sırasında Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabının temel hikâyesi ve karakterleri oluşturdu. Daha sonra Rowling, öğle aralarında hikâyeyi kâğıtlara yazmaya başladı.

Rowling daha sonra Portekiz’e taşınarak burada İngilizce öğretmenliği yapmaya başladı.

Yazar J. K. Rowling, 16 Ekim 1992’de Portekizli televizyon gazetecisi Jorge Arantes’le evlendi. J. K. Rowling,’in Jessica Rowling Arantes bu evlilikten dünyaya geldi. J. K. Rowling’in bu evliliği 1995 yılında bitti.Joanne Kathleen Rowling

J. K. Rowling’in 1997 yılında yayınlanan Harry Potter ve Felsefe Taşı kitabı tüm dünyada büyük ilgi gördü ve böylece Harry Potter serisi başladı. Harry Potter yedi kitaptan oluşan bir seri kitap haline geldi. J. K. Rowling’i dünyaca üne kavuşturan Harry Potter seri kitabı ayrıca sinemaya da uyarlandı.

J. K. Rowling yılında 26 Aralık 2001 yılında ikinci evliliğini Neil Murray adında bir doktor ile yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.