3 Aralık 2023

John Boyne Çizgili Pijamalı Çocuk Kitap Özeti

John Boyne’nin Çizgili Pijamalı Çocuk Romanının Özeti, Çizgili Pijamalı Çocuk Filmi, Çizgili Pijamalı Çocuk Eseri Hakkında Bilgiler.

John Boyne’nin Çizgili Pijamalı Çocuk romanı Nazi Almanya’sında geçen ve bir çocuğun bakış açısından anlatıldığı çok duygusal bir roman.

Çizgili Pijamalı Çocuk romanını okurken savaşın o yıkıcı ve zalim etkisini 9 yaşında Bruno’nun o saf dünyasından bakıyoruz.

John Boyne’nin Çizgili Pijamalı Çocuk Romanı Sinemaya Uyarlandı.

John Boyne’nin Çizgili Pijamalı Çocuk kitabı aynı adla 2008 yılında sinemaya uyarlandı. Çizgili Pijamalı Çocuk kitabını ister okumuş olun isterseniz de okumamış olun ama kesinlikle 2008 yapımı Çizgili Pijamalı Çocuk filmini izlemesini tavsiye ediyorum.

John Boyne’nin Çizgili Pijamalı Çocuk Romanın Özeti

Olaylar İkinci Dünya Savaşı yıllarında geçmektedir. Bruno 9 yaşında bir erkek çocuğudur. Bruno, İkinci Dünya Savaşı döneminde Almanya’nın Berlin şehrinde büyümüştür. Bruno, 12 yaşında olan kız kardeşi Gretel ve hizmetçisi birlikte yaşamaktadırlar. Bruno’nun babası bir askeri görevde çalışmaktadır. Bruno’nun babasının görevi dolayısıyla Berlin’den uzak bir yere taşınırlar. Bruno, 9 yaşına kadar çok mutlu bir hayat yaşamıştır. Yaşadığı yerden taşındıktan sonra Bruno, bu duruma çok üzülür.

Bruno, kasabadaki toplama kampının tel örgülerinin öbür yanındaki Shmuel adında bir çocukla arkadaş olur. Shmuel bir Yahudi’dir. Bruno ile Shmuel çok iyi arkadaş olurlar.

Bu dostluktan Bruno’nun annesi rahatsız olur. Çünkü Bruno bu toplama kampları ile gerçeği öğrenir diye endişelenmektedir. Bruno ve ailesinin taşındıkları yeni evleri bir buçuk milyon Yahudi’nin Nazilerce öldürüldüğü II. Dünya Savaşı döneminde kurulmuş en büyük toplama olan Auschwitz Toplama Kampının hemen yanındadır.

Çizgili Pijamalı Çocuk kitabı okurken veya Çizgili Pijamalı Çocuk filmini izlerken gözyaşlarını tutamayacağınız türden bir konusu var.

Çizgili Pijamalı Çocuk kitabının sonu çok acıklı bir şekilde bitiyor. Okunması gereken kitaplar listesinde yer alması gereken bir eser Çizgili Pijamalı Çocuk kitabı.

John Boyne Çizgili Pijamalı Çocuk

John Boyne’nin Çizgili Pijamalı Çocuk Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Çizgili Pijamalı Çocuk

Kitabın Yazarı: John Boyne

Yayınevi: Tudem Yayınları

Kitabın Türü: Roman

Sayfa Sayısı: 208

Çevirmen: Tayfun Törüner, Tülin Törüner

Orijinal Adı: The Boy in the Striped Pyjamas

İlk Baskı Yılı: 2006

Uyarlama: Çizgili Pijamalı Çocuk (2008)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.