7 Haziran 2023

John Steinbeck Fareler ve İnsanlar Kitap Özeti

Nobel Edebiyat Ödüllü Yazar John Steinbeck’in En Ünlü Romanlarından; Fareler ve İnsanlar

Amerikalı Yazar John Steinbeck’in İngilizce adı Of Mice and Men olan Fareler ve İnsanlar romanı ilk defa 1937 yılında yayınlandı. Dünya klasikleri arasında yer alan Fareler ve İnsanlar romanı birçok kez sansürlenmiştir.

John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar romanı 1939 yılında ve 1992 yılında aynı adla sinema filmi olarak uyarlanmıştır.

John Steinbeck fareler ve insanlar

John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar Kitabının Özeti

George Milton ve Lennie Small çok samimi iki arkadaştır. George Milton zeki birisidir. Aksine Lennie Small ise akli dengesi pek yerinde olmayan bir tiptir. George Milton ufak tefek bir karakterdir. Lennie biraz saf tipli ve güçlü birisidir. Lennie’nin teyzesi olan Clara teyze öldükten sonra ortadan kalan Lennie’ye arkadaşı George Milton sahip çıkmıştır. George Milton daha zeki olduğundan arkadaşı Lennie’yi korur. İki arkadaş büyük bunalım sırasında, ekonomik kriz döneminde iş bulmak için çiftlik çiftlik dolaşmaktadır. Çabalarının sonucunda bir çiftlikte iş bulur iki arkadaş. Amaçları para biriktirip bir çiftlik sahibi olmaktır. Çiftlik sahibi olacak arazi alacaklar hayalleri budur iki samimi arkadaşın.

Lennie’nin yumuşak şeylere dokunması takıntısı vardır. Bir gün genç bir kadının elbisesine dokunması ile Lennie’nin tecavüze yeltendiği suçlaması ile karşı karşıya kalmasına neden olur.

Bu durumdan kurtulmak için iki kafadar çiftlikten kaçarlar. Yeni buldukları çiftlikte pek hoş karşılanmaz çünkü çiftlik sahibinin oğlu olan Curley bu iki arkadaştan pek hoşlanmamıştır. Curley genç birisi ve kavgacı bir tiptir. Curley’nin karısı güzel bir bayandır.

Lennie bir gün fareyi severken öldürür. Daha sonra bir köpek yavrusunu severken öldürür. Yumuşak şeylere olan takıntısı yüzünden farkından olmadan kendini kaybeder.

Bir gün çiftlik sahibinin oğlu olan Curley’in güzel karısı Lennie’nin yanına gelir. Biraz sohbet ettikten sonra Lennie’nin yumuşak şeyleri okşamasını sevdiği bilen Curley’in karısı kendi saçının çok yumuşak olduğunu ve saçını okşayabileceğini söyler. Lennie, Curley’in güzel karısının saçını okşamaya başlar. Kadın korkmaya başlayınca Lennie panik olur. Kadın çığlık atmak isteyince Lennie daha çok korkar ve Lennie kadını öldürür.

Bu durum karşısında Lennie korkup çiftlikten kaçar. Çiftlik sahibinin oğlu olan Curley yanına adamları alarak Lennie’nin peşine düşer.

George Milton, Lennie’nin yakalanınca vahşice öldürüleceğini bildiği için çiftlik sahibinin oğlu olan Curley’den önce Lennie’yi bulmaya gider. George Milton, Lennie’yi bulur. George Milton, Lennie’ye hayallerindeki çiftliği anlatır. Sakinleşen Lennie’yi, George Milton kafasına sıkarak öldürür.

John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Fareler ve İnsanlar

Kitabın Yazarı: John Steinbeck

Özgün Adı: Of Mice and Men

Kitabın Türü: Roman

İlk Baskı Yılı: 1937

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.