7 Haziran 2023

John Venn Kimdir ?

Venn Şemasını Kim Nasıl Bulmuştur, Venn Şemasının Örnekleri, Venn Şemasınınn Resimleri, Venn Şemasının Şekli, John Venn’in Biyografisi, John Venn’in Hayatı, John Venn’in Venn Şeması Hakkında, John Venn’in Resimleri, John Venn’in Hayatı Türkçe, John Venn’in Şeması.

John Venn 4 Ağustos 1834 yılında İngiltere Hull Yorkshire’de dünyaya geldi. John Venn henüz üç yaşında iken annesi hayata gözlerini yumdu.

Soyadın da anlaşıldığı gibi Venn şeması mucidi olan John Venn 1853 yılına kadar özel öğretmenler tarafından eğitim aldı. 1853’te Cambridge Gonville and Caius College’a girdi ve ikinci yılında matematik bursu kazandı.

1862 yılında, bu defa ahlaki bilimlerde ders vermek üzere, Cambridge’e geri döndü. Mantık ve olasılık teorilerine ilgi duydu ve felsefeye merak sardı.

O Venn şemasını tanıtımından sonra ünlenmiştir, Olasılık, Mantık, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Kümeler Kuramı dâhil birçok alanda kullanılmaktadır.

Şans Mantğı, Sembolik Mantık, Deneysel Mantığın Prensipleri kitaplarını yayınladı. 1883’te Cambridge’de doktora derecesine erişince din adamlığını temelli olarak bıraktı.

Cambridge Üniversitesinin tarihine yönlen Venn oğluyla yürüttüğü çalışmalarında 1349-1887 yıları arasındaki öğrencilerin ve eğitmenlerin biyografik listesini oluşturdu. Bu liste yaklaşık 13.500 kişiydi.

John Venn 1870 yılında ”On Some Of The Characteristics Of Belief Scientific And Religious” adlı eserini yayımladı.john venn

Matematikçi filozof ve bilim adamı John Venn 4 Nisan 1923 yılında hayata gözlerini yumdu.

1928 yılında Hull Üniversitesi yanındaki Venn Binası John Venn’in anısına inşa edildi.

John Venn anısına Gonville ve Caius College, Cambridge yemek salonunda venn şemalı vitray pencere bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.