5 Şubat 2023

John Wayne Yılbaşı Anısı

Dünya Sinema Tarihinin En Ünlü Oyunları Arasında Yer Alan Bir İsim; John Wayne

19078-1979 yılları arasında yaşamış olan Amerikalı sinema oyuncusu John Wayne, sinema tarihinin unutulmaz oyuncuları arasında yer almaktadır. John Wayne özellikle kovboy filmleri ve 2. Dünya Savaşı konulu filmlerde tanınmaktadır.

John Wayne, 1949 yapımı Sands of Iwo Jima filmendeki rolüyle, 1950 yılında En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanmıştır.

Oscar ödüllü oyuncu John Wayne’in bir yılbaşı anısını bu yazımızda paylaşacağız.

John Wayne’in Bir Yılbaşı Anısı

Hatırladığım yılbaşılar içinde en manalısı, 1956 senesinde Trablus şehrinde geçirdiğim gecedir. Kuzey Afrika’nın bu küçük şehrinde, yeni yıl kutlamayı bilmeyen insanlar arasında hayatımın en tatlı dakikalarını yaşadım. Legend of the lost Company (Kayıp Olanların Efsanesi) adlı bir film çeviriyorduk. Bazı sahneleri için, çöldeki küçük kasabaya gitmiştik.

Yatacak yer olmadığından, civardaki ufak vahanın bir köşesine çadırlarımızı kurduk. Hayli yorgunduk, erkenden yatıp uyuduk. Sabaha karşı uyandım. Çöl öylesine sakindi ki, bu sükûnet içinde, ruhumda garip duyguların uyandığını hissediyordum. Çadırdan dışarı çıktım. Gökyüzüne baktım. Binlerce yıldız sanki bana göz kırpıyordu. İçlerinde bir tanesi diğerlerinden daha büyüktü. O gecenin yılbaşı gecesi olduğunu hatırlamıştım. Kendi kendime “Her halde bu yıldız da yılbaşı yıldızı olacak.” demiştim. Uzun müddet gökyüzüne baktım. İpnotize olmuştum…

John Wayne'in Bir Yılbaşı Anısı

Çadırıma girip tekrar yatağıma uzandım. Uykumun arasında, o zamana kadar hiç duymadığım bir ses sanki beni çağırıyordu. Gözlerimi açtığım vakit sabah olmak üzereydi ve bir ezan sesi dalga dalga vahaya yayılıyordu. Bu yılbaşında ne hediye, ne de eğlence vardı. Fakat, onun yerine ruhlara sükunet veren ilahi bir sadelik vardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.