7 Haziran 2023

Kablosuz Ağlar Sağlığa Zararlı mıdır ?

Wi-Fi Topluluğu (wi-fi hizmeti sağlayan şirketler birliği) , Wi-Fi teknolojisinin insan sağlığına etkileriyle alakalı her iddiayı ciddiyetle inceler. Böyle bir iddianın dile getirilmiş olmasına rağmen, şu ana kadar yapılmış olan bir dizi araştırma, düşük güçlü kablosuz networkların insan ve toplum sağlığına bir tehdit oluşturduğuyla alakalı herhangi bir delil olmadığı sonucuna varmıştır.  Wi-Fi teknolojisi bütün  ulusal ve uluslararası güvenlik gereksinimlerini karşılar ve yaydığı sinyaller uluslararası standartların altındadır.

wirelessWHO (Dünya Sağlık Teşkilatı) ,  Wi-Fi teknolojilerinin insan sağlığına olumsuz etkileri hakkında yapılan bir çok ceşitli araştırmaları incelemesi sonucunda , zayıf radyo dalga frekansında çalışan networkların sağlığa zararlı olduğunu kanıtlayan bilimsel bir veri olmadığı sonucuna varmıştır. Konu hakkında daha fazla bilgi WHO dan temin edilebilir.

İnsan vücudunun, baz istasyonlarının ve kablosuz ağların yaydığı sinyallerden uzun vadede etkileneceğine dair  genel bir endişe vardır.  Şu ana kadar, bilimsel olarak tesbit edilen,   bu sinyallerin insan vücudunda oluşturduğu yegane olumsuz durum , çok yoğun sinyal üreten endüstri alanlarında vücut ısısının  (1 °C ) yükselmesidir. Baz istasyonlarından ve kablosuz ağlardan yayılan sinyal seviyesi ise çok düşüktür, insan vücudunda herhangi bir ısı yükselmesine ve sağlık problemine sebep olmaz.

Bu sinyaller kaynakta en yüksek seviyededir ve mesafe arttıkça hızla azalırlar. Sinyallerin standartların üzerinde olduğu merkezlere ulaşım kısıtlandırılmıştır. Son araştırmalar baz istasyonlarından ve kablosuz ağlardan yayılan bu sinyallerin, uluslararası standartlardan binlerce kez az olduğunu belirtmiştir.

Baz istasyonlarından maruz kalınan sinyal hakkında herhangi bir endişe olmamasına rağmen WHO halen yüksek oranda maruz kalınan sinyallerin sebep olabileceği olası zararları incelemektedir.

Kablosuz ağların çok düşük güçte çalışmasına rağmen bazı vatandaşlar , radyo sinyalleriyle birleşen kablosuz ağların sağlık açışından bir tehdit oluşturabileceği ihtimalini sorgulamışlardır. Bu bölümde o endişelere cevap verilecektir.

Kablosuz ağlardan gelen radyo sinyallerinin sebep olabileceği sorunlar iki kısımdır. İnsanların maruz kaldığı seviye ve bunun insan sağlığına olumsuz etkileri.

Kablosuz ağlar düşük güçte çalışırlar dolayısıyla insanların maruz kaldığı sinyal seviyeside düşüktür.  Kablosuz aletleri kullanmayan insanlarda az da olsa bir sinyale maruz kalırlar. Bilgisayarlardan ve AP (Access point ) lerden gelen sinyal, bir cep telefonundan gelen sinyalden çok daha düşüktür. Bununla beraber yayın yapan antenden uzaklaştıkça bu sinyal seviyesi düşer.

Kablosuz ağlardan gelen sinyallere maruz kalma oranını düşüren diğer faktör de bilgisayar network kartı ve AP arasındaki iletişimin zaman bağlantılı olarak,  hata düzeltme planlayıcıları tarafından düzene konulmasıdır.

Sonuç olarak kablosuz ağ kullanan bir laptop kullanıcısının, kablosuzdan maruz kaldığı sinyal seviyesi, aynı uzaklıktaki bir cep telefonundan maruz kaldığından çok daha düşüktür. AP ise genelde kullanıcıdan uzakta olduğu için ondan maruz kalınan sinyal seviyeside düşüktür. Araştırmaların gösterdiği, aynı ortamdaki kablosuz sinyal seviyesi her zaman cep telefonu ve TV yayınlarından her zaman daha azdır.

Birkaç kişi düşük seviye sinyallere maruz kalmanın alerji benzeri olan ve  elektrik hassaslığı diye tanımlanan bir rahatsızlığı tetikleyebileceğini iddia etmişlerdir. Bu mevzuyu bilim insanları birkaç yıl araştırmışlardır.

Elektrik hassaslığı olan insanlar çok az sayıda olmasına rağmen, onların bu rahatsızlığının kaynağının elektrik alanı olduğu ispatlanamamıştır. Araştırmalarda tesbit edilen, sinyale maruz kaldığını farz eden ama gerçekte maruz kalmamış insanlarda bu rahatsızlığın tesbit edildiğidir. WHO raporunda “bu semptomlara sebebiyet verdiği gösterilememiştir bununla birlikte bu durumdan rahatsız olan insanların acısı dikkate almak önemlidir” demiştir.

Benim vardığım sonuç; insanların kablosuz ağlardan maruz kaldığı sinyal, uluslararası standartların çok altındadır. Bununla beraber ölçüm yaptığım her yerde kablosuz sinyaller , cep telefonu sinyallerinden çok daha düşüktür. Bu sinyallerin insan sağlığına zararlı oluşu tartışmalıdır.

Kablosuz ağlar 201 milyon ev ve sayısız kuruluşun bağlantı tercihidir. Ev, iş ve kamusal kuruluşların –özellikle akıllı enerji, ulaşım ve sağlık alanlarında -tercihi olarak büyümeye devam etmektedir. Bir milyara yakın kablosuz alet, insanlara ne zaman ve nerede isterlerse birbirleriyle bağlantı kurma konusunda günlük olarak yardım etmektedir.

Kablosuz teknolojinin hayatın her yanına girmiş olması, sağlık endişelerini ister istemez gündeme getirmektedir. Kablosuz endüstrisi bu endişeleri çok ciddiye almaktadır. Aşağıdaki broşür kablosuz teknolojinin sağlık ve güvenlik alanlarındaki sorulara cevap olması için, uluslararası güvenilir sağlık kuruluşları tarafından yapılan raporların paylaşımı için hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.