30 Mayıs 2023

Kenan Evren Kimdir ?

Kenan Evren’in Hayatı, Kenan Evren’in 12 Eylül Darbesi, Kenan Evren’in Yargılanması, Kenan Evren’in Memleketi, Kenan Evren Kaç Yaşında Öldü, Kenan Evren’in Askeri Hayatı, Kenan Evren’in Biyografisi.

Tam adı Ahmet Kenan Evren olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 7. Cumhurbaşkanı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 17. Genelkurmay Başkanı Kenan Evren 17 Temmuz 1917 yılında Manisa’nın Alaşehir ilçesinde doğdu.

Kenan Evren’in ailesi Balkan göçmenidir. Annesi ve babası Balkan göçmeni olan Hayrullah Evren ile Naciye Evren’in dördüncü ve son çocuğu olarak dünyaya gelen Kenan Evren babası Hayrullah Evren bugün Makedonya’da bulunan Üsküp’ün Preşova kasabasından İstanbul’daki amcasının yanına yerleşmiştir.

Kenan Evren İlkokulu doğduğu şehir Alaşehir’de bitirdi. Daha sonra Kenan Evren ortaokulu Manisa’da ve liseyi İstanbul’da Maltepe Askeri Lisesi’ni bitirerek tamamladı.

Kenan Evren 1938 yılında Kara Harp Okulu’nu bitirerek topçu asteğmen olmuş ve bir yıl sonra Şubat 1939’da teğmen oldu.

1940 yılında ise Topçu Okulu’nu bitirdikten sonra çeşitli birliklerde görev yaptı. Kenan Evren 1942 yılının Ağustos ayında üsteğmenliğe yükseldi.

Kenan Evren 1946 yılına kadar çeşitli topçu birliklerinde Batarya Takım Komutanı ve Batarya Komutanı olarak görev yaptı. 1946 yılında girdiği Kara Harp Akademisi’ni 1949 yılında kurmay yüzbaşı olarak bitirdi. Daha sonra Genelkurmay Eğitim Şubesi kısım amirliği, 1. Ordu Harekat Dairesi başkan yardımcılığı yaptı ve Kara Harp Akademisi’nde öğretmenlik etti.

Kenan Evren ayrıca, 1958-1959 yıllarında Kore Savaşının ardından Güney Kore’de kalan Türk Tugayında harekat ve eğitim şube müdürü ve kurmay başkanı olarak görev aldı.

1974 yılında Kenan Evren orgeneral olarak Genelkurmay ikinci başkanlığına getirildi.

Kenan Evren 1976 ile 1977 yıllarında Ege Ordusu komutanlığı görevinde bulundu.

Kenan Evren 6 Mart 1978 tarihinde Genelkurmay Başkanlığına atandı.

12 Eylül 1980 Askeri Darbekenan evren
12 Eylül 1980 tarihinde yapılan askeri darbe ile ülke yönetimine el konuldu. Kenan Evren, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra devlet başkanı unvanını aldıktan sonra 1982 Anayasasının halkoyuna sunulup yürürlüğe girmesi ile birlikte Türkiye’nin yedinci cumhurbaşkanı oldu.

Kenan Evren’in Yargılanması
18 Haziran 2014 tarihinde, Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 12 Eylül 1980’de dönemin başbakanı Süleyman Demirel’e muhtıra vermek, T.C. Anayasasını ve Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmasını engellemeye teşebbüs suçundan müebbet hapis cezası verilmesine ve orgenerallik rütbesinin erliğe düşürülmesine karar verildi.

Yargıtay’da onanmalarıyla kesinlik kazanacak kararların, 24 Kasım 2014 itibarı ile Yargıtay sürecine henüz başlanmadı.

Kenan Evren’in Ölümü
9 Mayıs 2015’te tedavi gördüğü Ankara GATA’da öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.