7 Haziran 2023

Kenan Işık Kimdir ? Kenan Işık Biyografisi

Kenan Işık’ın tam adı Yusuf Kenan Işık’dır. 1947 yılında Malatya Yeşilyurt’ta doğmuştur. Türk oyuncu, sunucu, eski gazeteci ve eski ana haber sunucusu.

Kenan Işık, aslen Giresun‘lu bir ailenin çocuğudur. Babası Mevlit Bey, annesi Fahriye Hanım’dır. İlkokulda müsamerelerden başlayarak hep tiyatro ile ilgilenen Işık, orta okul öğrenimi gerçekleştiği dönemde Malatya Halkevi’nde amatör tiyatro yapmaya başlamış, lise öğrenimini gerçekleştirdiği Ankara’da okurken ise Meydan Sahnesi’ne girmiştir. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olan Işık, 1972 yılında Devlet Tiyatrosu sanatçısı olmuştur.

kenan-isik-1Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun olan Işık, 1972 yılında Devlet Tiyatrosu sanatçısı olmuştur. Işık ayrıca, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği yapmıştır. Sanatçı devam eden kariyeri süresince çok sayıda tiyatro oyunu yazmıştır. 1974 yılında Köşe yazarlığı sırasıyla Resmî Gazete (1973-1995), Yeni Yüzyıl (1995-1998), tekrar Resmî Gazete (1998-2000), Yeni Binyıl (2000) ve Akşam (2000-2002) gazetelerinde çalıştı. Televizyon ekranlarında başrollerini Gülben Ergen ve Haldun Dormen ile paylaştığı “Dadı” adlı diziyle boy göstermiştir.

Çeşitli ulusal ve uluslararası konferans ve toplantılarda moderatör ve konuşmacı olarak görev aldı. 2002- 2005 yılları arasında İstanbul Kültür Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yaptı.

Kenan Işık,  2000 yılında Devlet Tiyatrolarından emekli olmuştur. Bir dönem haber spikerliği de yapan Işık, Türk televizyon programları arasında fenomenler arasına giren Kim 500 Bin İster yarışmasının sunuculuğunu yapmış, değişen yeni adı ile Kim Milyoner Olmak İster yarışmasının  sunuculuğunu ise geçirmiş olduğu talihsiz kazaya kadar sunmaya devam etti.

Oyun yazarlığı da yapan Kenan Işık, “Behçet Bey’in Fötr Şapkası”, “Bebek Uykusu”, “Olmayan Kadın”, “Aşk Hastası” oyunlarının yanı sıra “Keloğlan ve Zülfüsarı” adlı bir de çocuk oyunu yazdı.

“Bebek Uykusu” ve “Olmayan Kadın” oyunları ile “Kültür Bakanlığı” en iyi oyun yazarı ödülü, “Behçet Bey’in Fötr Şapkası” ile İş Bankası oyun yarışmasını, “Keloğlan ve Zülfüsarı” adlı oyun ile TBMM çocuk oyunları yarışmasından mansiyon, “Olmayan Kadın” ile “Uluslararası Tiyatro Enstitüsü Avrupa Ödülü”nü kazandı. “Huzur” ise “Türk Yazarla Birliği”nin en iyi uyarlama ve Bakırköy Belediye Tiyatrosu en iyi oyun ödülünü aldı.

Oyun yazarlığının yanı sıra yönetmen olarak da pek çok ödüle layık görülerek, iki kez “Kültür Bakanlığı” en iyi yönetmen, “Ulvi Uraz” en iyi yönetmen, iki kez “İsmet Küntay” en iyi yönetmen, “Oyun Yazarları Derneği” en iyi yönetmen, “Makedonya Festivali”nde jüri özel ödülünü, Nazım Hikmet‘in “İvan İvanoviç Var Mıydı Yok Muydu” oyunu ile “Türkiye Eleştrimenler Birliği” ödülünü, “Avni Dilligil” en iyi yönetmen ve yine Aziz Nesin‘in “Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz” oyunu ile “Avni Dilligil” en başarılı prodüksiyon ödüllerini kazandı.

kenan isik2 Kasım 2009 de GYTE (Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü )Türkçe Topluluğu, “Türkçeyi Güzel ve Etkili Kullanma Ödülü” ile ödüllendirdi.

Hayatına sanat alanında bir çok alanı dahil eden Kenan Işık’ın “Araf Yazıları”, “Geçti Gitti Kirpiklerimin Arasından”, “Uyarlama Oyunları” ve “Tiyatro Oyunları” adlı kitapları ve şiir kaseti var.

Kenan Işık, 1981 yılında diş hekimi Beril Işık’la ikinci evliliğini yaptı. Ahmet (d.1982) ve Mehmet (d.1996) adlarında iki çocuğu var.

21 Mart 2014 günü spor sonrasında girdiği saunadan sonra fenalaşarak dengesini kaybedince düşüp, kafasını yere vurduğu için beyin kanaması geçiren Kenan Işık, hemen ameliyata alındı. Koma hali devam ediyor.

2014 Ağustos ayında tedavisine devam etmek için eşi Beril Işık tarafından Almanya’ya götürülen Kenan Işık, tedaviye olumlu cevap verip; bakışlarıyla etrafındakini takip edebiliyor ve artık gözleriyle iletişim kurabiliyor. Kimi zaman da ayakta durabiliyor, vücudunu artık tamamen kendisi tutabiliyor, dik durabiliyor. Daha önce bunların hiçbirini yapamıyordu.

Filmleri:
1990 – Hanımın Çiftliği (Bulut Aras’ı seslendirmiştir)
1991 – Sızı
1993 – Süper Baba
1997 – Sıcak Saatler
2002 – Yeşil Işık
2001-2002 – Dadı (Dizi)
2007 – Fikrimin İnce Gülü (Dizi)
2009 – Dünya Bir Oyun Sahnesi
2010 – 2011 – Kelimenin Gücü

Yazdığı Senaryolar:
1991 – Yarına Gülümsemek
1991 – Anadolu’nun Kadın Erenleri
1992 – Taşların Sırrı

Oynadığı Tiyatro Oyunları:
1985 – Bir Sabah Gülerek Uyan : Necati Cumalı – İstanbul Devlet Tiyatrosu
1982 – Üç Kız Kardeş : Anton Çehov – Ankara Devlet Tiyatrosu
1980 – Kral Lear : William Shakespeare – Ankara Devlet Tiyatrosu
1980 – O Güzelim Kaymaklı Dondurma Rengi Elbise : Ray Bradbury – Ankara Devlet Tiyatrosu
1975 – Marıus : Marcel Pagnol – Ankara Devlet Tiyatrosu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.