2 Haziran 2023

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir ?

Kitap okumak insanoğlunun yaradılışından beri süregelen bir eylemdir. İnsan doğup eğitim hayatına başladıktan sonra okumaya ve bu sayede bilgi edinmeye başlar. İnsanların sahip oldukları bilgilerin %60’lık kısmını okuyarak edindiği bilinmektedir. Gelişmiş ülke toplumlarının daha fazla okuma alışkanlığına sahip olduğu için bunun avantajını her ortamda görebilirler. Geri kalmış toplumların en büyük eksikliği ise okuma alışkanlıklarının olmamasıdır. Okuyucunun anlayabileceği ,sade ve insanın gelişimine katkı sağlayan içerikli kitapları okumak,insanların okuduğu bilgileri daha kolay anlamasına yardımcı olur.Bu da insanları doğru ya da yanlışı daha kolay ayırt edebilmesine olanak sağlar.

Kitap Okumanın Yararları Nelerdir ?

Öncelikle okuyan insan olayların nasıl oluşup ve nasıl geliştiği hakkında fikir elde edebildiği için kendine olan güveni artar, böylelikle düşüncelerinin ufkunu geliştirerek kendine yeni bir bakış açısı çıkartabileceği için olayları incelerken daha dikkatli ve daha bilinçli inceler.

Ayrıca okuyan insan okuduğu kitap,dergi vs gibi kaynaklardan edindiği zengin kelime dağarcığı sayesinde karşısındaki insanlara hitap etme şekli değişir.Böylelikle karşısındaki insanları etkilemesi daha kolay olur.

Zengin kelime dağarcığı sayesinde insanlarla ilişkisi daha çok gelişir ve bu sayede sizi daha sosyal bir insan haline getirir.Daha sosyal bir insan diğer insanlardan edindiği yeni bilgiler sayesinde düşüncelerini daha da geliştirebilmektedir.kitap-okumak-faydalari

Ne Zaman Kitap Okunmalıdır ?

Aslında kitap okumanın belli bir zamanı yoktur.İş yerinden ya da okuldan dönüşte toplu taşıma araçlarında kitap okunabilir.Bu sayede hem sıkılmamış olursunuz hemde yolcuğunuz zevkli bir hal alabilir.

Akşam iş dönüşünde evde televizyonu açıp kanal kanal gezeceğinize açıp bir kitap okumak size hem iş yorgunluğunuz azaltacak hemde size bilgi kazandırmış olacaktır.

Kitap Okumayı Hayatının En Büyük Parçası Haline Getiren İnsanların Başına Gelmesi Muhtemel Olaylar :

  • Kitapta okuduğun güzel bir bölüm sonradan aklına geldiğinde gülümsersin.
  •  Kitap her zaman filminden daha iyidir.
  •  Sevdiğin kitabı canın sıkıldıkça tekrar ve tekrar okursun, asla bir kitaptan bıkmassın.
  •  Senin için kitaplar her şeyden daha doyurucu bir öğündür.
  •  Dışarıda kitap okuyan birini gördüğünde dikkatini çeker ve ne okuduğunu görmeye çalışırsın
  •  Okuduğun kitap bittiği zaman boşluğa düşersin.
  •  Herkesle olan randevunu iptal edebilirsin ama kitapla olanı asla.
  •  Sadece en sevdiğin kitabı sevdiği için birisinden hoşlanabilirsin
  •  İdeal tatil anlayışın rahatsız edilmeden kitap okumak ve kahve içmektir.
  •  Diğerlerinin aksine kitap okumak asla senin uykunu getirmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.