2 Haziran 2023

Koalisyon Nedir ?

Koalisyon Ne Demek, Koalisyon Nasıl Olur, Koalisyon Hükümetleri, Koalisyon Hükümeti Ne Demektir, Koalisyon Hükümeti Nasıl Kurulur, Koalisyon Hükümeti Anlamı Nedir, Koalisyon Hükümeti Hakkında Kısa Bilgi, Güven Oyu Nedir, Hükümet Nedir, Koalisyon Kelimesinin Anlamı Nedir, Koalisyon Hakkında Bilgi.

Türkiye’de 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra en çok aranan merak edilen durum Koalisyon Hükümeti kurulur Mu? Bizde bu yazımızda Koalisyon, Koalisyon Hükümeti hakkında bilgi vereceğiz?

Koalisyon Nedir?
Koalisyon latince bir kelime olan coalitio anlamı ” Beraber yürüme ” kelimesinden gelmektedir.
Türkiye’de yürürlükteki seçim kanuna göre Türkiye’de 550 milletvekili seçilir. Bir partinin tek başına hükümeti kurabilmesi için, 550 milletvekilinin yarısından bir fazlası olan 276 vekili bulması gerekiyor. Herhangi bir parti toplam milletvekili sayısının yarısından bir fazlasını alamazsa tek başına hükümet kuramayacağından Koalisyon Hükümeti kurulabilir.

Koalisyon diğer bir ifade ile yasama meclislerinde bir tek partinin çoğunluğu elde edemediği durumlarda, en çok sandalyeye sahip partinin başkanının kabineyi kurmakla görevlendirilmesi kuraldır. Bu durumda, meclisten güvenoyu alabilmek için başka parti ya da gruplarla (bağımsızlar) anlaşma yoluna gidilir ve bir ortak hükümet kurulur. Koalisyon hükümetlerine daha çok seçimlerde nispi temsil sistemini benimsemiş ülkelerde rastlanır. Çoğunluk usulüne dayalı seçim sisteminde bir parti parlamentoda salt çoğunluğu kolayca elde ederek kendi hükümetini kurabilir ve güvenoyu alabilir. Partilerin ülke çapında aldıkları oy oranlarına yakın oranlarda parlamentoda temsilini sağlayan nispi temsil usulünde ise çoğu kez koalisyon hükümetlerinin kurulması kaçınılmaz hale gelir.

Koalisyon Hükümeti Nedir?Koalisyon
Birden fazla siyasi parti ya da gruba bağlı üyelerden oluşan karma hükümete Koalisyon Hükümeti denir.
Avrupa’da İskandinav ülkeleri (özellikle İsveç), Benelüks ülkeleri, Fransa, Almanya, İtalya, Avusturya ve İrlanda, bunlar dışında ise Japonya, Türkiye, İsrail, Pakistan ve Hindistan gibi ülkeler koalisyon hükümetlerince yönetilmişlerdir.

İsviçre 1959-2008 arasında yarım yüzyıla yakın bir süre Sihirli Formül (formule magique) denen ülkedeki dört büyük siyasi partinin katıldığı koalisyon tarafından yönetildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.