5 Şubat 2023

Kobe Eti Nedir ?

Dünyanın En Pahalı Eti Kobe Hakkında Bilgiler, Wagyu Bifteği Neden Yapılır, Kobe Etininin Özelliği Nedir, Kobe Eti Ne Demektir, Kobe Eti Hangi Ülkede, Kobe Eti Fiyatları, Kobe Sığırları, En Pahalı Etler, En Pahalı Biftekler, Kobe Eti Hakkında Tüm Bilgiler bilgebilir.com adresinde.

Dünyanın en pahalı eti nedir diye düşündünüz mü? Eğer şimdiye kadar aklınıza böyle bir soru gelmediyse, şimdi düşünmeye başlamışsınızdır. Dünyanın en pahalı eti Kobe etidir.

Peki, Kobe etini bu kadar değerli, pahalı kılan nedir?

Japonya’da Wagyu bölgesinde yetişen hayvanlardan elde ediliyor. Bu hayvanların çok iyi et üretmesinin birinci sebebi, o bölgenin ot yapısının çok iyi olması. İkinci sebebi ise bu hayvanlar doğdukları günden itibaren kesinlikle bağlanmaması. Serbest ve dingin bir hayat yaşıyorlar. Hayvanlara üç öğün yemek veriliyor. Ve bu yemeklerden sonra masaj uygulanıyor. Bir de günde yaklaşık 20 litreye yakın arpa suyu içiriliyor. Bu yüzden sindirim sistemleri çok rahat. Kas sistemi gelişmiyor ve sinir yapısı çok az. Hareket etmeyen hayvanlarda kas dokusu gelişmediğinden, yedikleri her şey yağa dönüşüyor. Normal bir sığırda yağ dokusu etin etrafını sarar ve içine çok fazla nüfuz etmiyor. Wagyu sığırlarına ise her gün uygulanan özel masaj seansları ile yağlar, ince damarlar oluşturarak etin içine doğru yol alıyor. Etin içi harita gibidir.

Kobe bifteğine ya da Wagyu bifteği için kullanılan et Wagyu sığırlarından elde ediliyor ki Wagyu sığırları karanlık ve dar bir alanda, hemen hemen hiç kıpırdamadan 2,5 yıl boyunca besleniyor.

Tabağı yüzlerce dolar eden Kobe eti bazılarına göre de dünyanın en lezzetli etidir.Kobe

Japon yasalarına göre Kobe bifteği yalnızca, anavatanı olan Hyogo’dan getirtilebiliyor. Birkaç yıldır da Japonya sınırları dışına çıkması yasak. Şu an dünyada yalnızca 3000 baş “Kobe bifteği elde edilebilecek sığır” sertifikasına sahip hayvan var ve bunların hiçbiri Japonya dışında değil. Benzersiz bir besin olan Kobe bifteğinin yetiştirilme kuralları olduğu gibi pişirme kuralları da var. Bunlardan en ilginç olanı ise etin kadınlar tarafından pişirilmesi gerektiği. Çünkü yalnızca kadınların bu özel bifteğe gereken yumuşaklığı ve hassasiyeti gösterebileceği düşünülüyor.

2001 yılında Wagyu sığırları yasalar ile korunmuyor. Bundan dolayı 2001 yılında henüz Wagyu sığırları yasalarla korunmazken, Amerika tarafından Japonya’dan getirtilen sağlıklı sığırlar, anguslar ve hereford cinsi sığırlarla çiftleştirilerek yeni bir tür oluşturuldu. Böylece Amerikan Kobe’sini üreten Amerikalılar aslında Kobe felsefesine tamamen ters düşen bir iş yaparak Japonları, sahip oldukları bu değeri koruma altına almaya mecbur ettiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.