1 Haziran 2023

Kopyalanan İlk Memeli Hayvan Nedir ?

Kopyalanan İlk Hayvan, Kopyalanan Koyun Dolly Neden Öldü, Klonlanan Koyun Dolly Kim Klonladı, Klonlanan Koyun Dolly Nasıl Klonlandı, Dolly Adlı Koyunun Klonlanması Hakkında Bilgiler bilgebilir.com’da.

Dünyada ilk kez kopyalanan memeli hayvan Dolly adında bir koyundur. Dolly; nüklear transfer süreci kullanılarak yetişkin somatik bir hücreden klonlanan ilk memeli dişi koyundur.

İskoç bilim adamları; 23 Şubat 1997 yılında dünyada ilk defa bir memeli hayvanın kopyalandığını açıkladılar. Dolly Ian Wilmut, Keith Campbell ve Edinburgh Üniversitesi’nin bir parçası olan Roslin Enstitüsü’ndeki bilim adamları ile Birleşik Krallık, İskoçya’daki Edinburgh’ün yakınlarında yer alan biyoteknoloji fabrikası PPL Therapeutics tarafından klonlandı.

Dolly adındaki koyunun kopyalanması yani klonlanması için gerekli finansman destek ise PPL Therapeutics ve Tarım Bakanlığı tarafından sağlandı.

Dolly Ne Zaman Doğdu?dolly klonlanan koyun
Dolly adlı koyun 5 Temmuz 1996 yılında doğdu. Bilim adamları Dolly’nin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlayıp tamamlamadığını izlediler. Daha sonra Dolly’nin sağlıklı bir şekilde gelişiminden emin olduktan sonra 23 Şubat 1997 yılında bu haberi bilim dünyası ile paylaştılar.

Tüm dünyada büyük yankı uyandıran bu haber, Science dergisi Dolly’yi ‘’Yılın Buluşu’’ olarak gösterdi ve TIME dergisi koyun Dolly’i baz alan özel bir rapor hazırladı.

Dolly Ne Zaman ve Neden Öldü?
Klonlama ile laboratuar ortamında babasız doğan ilk memeli hayvan olan Dolly 6 yaşına kadar yaşadı. 14 Şubat 2003 tarihinde ilerleyen akciğer hastalığı nedeni ile ötenazi edildi. Finn Dorset cinsi olan Dolly’nin beklenen yaşam süresi 11 veya fakat Dolly sadece 6 yaşına kadar yaşayabildi.

Dolly’nin tahniti İskoçya Kraliyet Müzesi’ne kaldırıldı ve Dolly’nin cesetini görmek için dünyanın birçok yerinden gelenler tarafından ziyaret ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.