30 Mayıs 2023

Koraç Kupası Nedir ?

Koraç Kupası, Uluslararası Basketbol Federasyonu kısaca bilinen adı ile FIBA tarafından 1972 ve 2002 yılları arasında her yıl yapılmış Avrupa Kulüpleri Basketbol turnuvasıydı.

Koraç Kupası’nın İsmini Nereden Geliyor?

Koraç Kupası’nın ismi, 1969 yılında bir trafik kazasında ölen efsanevi Yugoslav basketbolcu Radivoj Korać’dan gelmektedir.

Kısaca Tanıyalım Radivoj Korac Kimdir?Korac Kupasi Nedir
1938 yılında, Vojvodina bölgesinin Sombor şehrinde dünyaya gelen Radivoj Korac, özellikle 60’lı yıllarda Yugoslav ve Avrupa basketbolunda efsane bir isim haline geldi. Radivoj Korac, OKK Belgrad basketbol takımının Altın Dönemi’ni olarak adlandırılan 1957-1965 yılları arasındaki kadroda yer almıştır.

Yugoslav basketbol oyuncusu Radivoj Korac, Sırbistan’nın başkenti olan Belgrad basketbol takımlarından OSD Belgrad kulübünden geçirmiştir. 7 kez Yugoslav liginin en skorer oyuncusu olan Radivoj Korac, 1964-65 sezonunda FIBA Avrupa Şampiyonlar Kupası’nda Alvik Stockholm’a karşı oynadıkları iki maçlık seride toplam 170 sayı atmasıyla bütün gözlerini üzerine çekmiştir. 30 yaşında ve basketbol kariyerinin zirvesinde iken Radivoj Korac, Sarajevo yakınlarında bir trafik kazasında hayatını kaybetti.

Efes Pilsen Koraç Kupası’nı Kazanan İlk Türk Basketbol Kulübü.
Koraç Kupası’nı kazanan ilk Türk basketbol takımı Efes Pilsen’dir. 1996 yılında finalde İtalya’nın Olimpia Stefanel Milano takımı eleyerek Koraç Kupası’nı alan Efes Pilsen bir Avrupa kupası kazanan ilk Türk kulübü oldu.efes pilsen korac kupasi kadrosu

Efes Pilsen Koraç Kupası Kadrosu: Petar Naumoski, Volkan Aydın, Ömer Onan, Tamer Oyguç, Hidayet Türkoğlu, Mustafa Kemal Bitim, Mirsad Türkcan, Murat Evliyaoğlu, Hüseyin Beşok, Conrad Mcrea ve Ufuk Sarıca’dır. Efes Pilsen’e Koraç Kupasını Kazandıran antrenör İse: Aydın Örs

Anadolu Efes Spor Kulübü ya da bilinen adı ile Efes Pilsen basketbol takımının efsanevi koçu Aydın Örs, Efes Pilsen basketbol takımı ile 1993 yılında bir Avrupa Kulüpler Kupası’nda, Efes Pilsen basketbol takımının finale kalması ile Avrupa Kupası’nda final oynayan ilk Türk takımı yapan ilk antrenör olma unvanını kazanmıştır.

Aydın Örs ayrıca Efes Pilsen basketbol takımına 1996 yılında da Avrupa Koraç Kupası’nı kazandırarak, basketbolda Avrupa Kupası kazanan ilk Türk antrenör olarak tarihe geçmiştir.

Koraç Kupası; oynandığı dönemde Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası (Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası sonradan Euroleague adını almıştır. ) ve Kupa Galipleri Kupası’ndan (Kupa Galipleri Kupası’ndan sonradan Saporta Kupası adını almıştır. ) sonra üçüncü önemli organizasyon olarak kabul edilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.