1 Haziran 2023

Kösem Sultan Kimdir ?

Kösem Sultan’ın Hayatı, Kösem Sultan’ın Ölümü, Kösem Sultan’ın Eşi Kimdir, Mahpeyker Anlamı Nedir, Kösem Sultan’ın Oğlu Kimdir, Kösem Sultan’ın Dizisi, Kösem Sultan’ın Gerçek Adı Nedir, Mahpeyker Kösem Sultan’ın Biyografisi, Osmanlı Devleti’nin En Güçlü Kadınları, Mahpeyker Kösem Sultan Hakkında.

Kösem Sultan, IV. Murad, Süleyman, İbrahim ve Kasım adında şehzadelerin yanı sıra; Ayşe ve Fatma isminde sultanlar dünyaya getirmiştir.

Asıl adı Anastasia olan Kösem Sultan 1590 yılında Bosna’da doğar. Bosna’da dünyaya gelen Kösem Sultan, Bosna Beylerbeyi tarafından İstanbul’da bulunan kızlar ağasına gönderildi ve de henüz 15 yaşındayken I. Ahmet’in gözdesi olmayı başardı. Anastasya olan adı ilk olarak Mahpeyker’e çevrilen genç cariye, daha sonra ise I. Ahmet tarafından Kösem olarak adlandırıldı.

Kösem Sultan,  Padişah 1.Ahmed ile evlenince Mahpeyker adını alır.

Kösem Sultan’ın cildinin güzelliği nedeniyle Kösem ismi verilir. Kösem Sultan’ın oğulları IV. Murad ve I. İbrahim tahta geçer.

Tarihçilerin aktardıklarına göre, Kösem Sultan ilk başlarda huzurlu bir hayat sürmüş, tasavvufa meraklı olan I. Ahmed ile birlikte dergâhlara gitmiş ve çocuklarıyla ilgilenmiştir.

Valide-i Kebire sıfatlarıyla da anılan Kösem Sultan, oğulları IV. Murad ve İbrahim ile torunu IV. Mehmed döneminde uzun yıllar devlet yönetiminde etkili olmuş bir Hanım Sultan’dır.

Kösem Sultan, Genç Osman olarak bilinen Padişah II. Osman Genç Osman’ın yeniçeriler tarafından öldürülüp tahta kendi oğlu IV. Murat’ın geçmesi ile tekrar kendisini sarayın ve politikanın içerisinde buldu. IV. Murat tahta geçtiğinde sadece 11 yaşındaydı ve annesinin etkisine tamamen açıktı. 1623-1632 yılları arasında Osmanlı Tahtı’nın perde arkasındaki isim olan Kösem Sultan, kadınların katılmasının uygun görülmediği Divan toplantılarına bile perde arkasından katılıyordu.

Kösem Sultan’la Turhan Hatice Sultan arasında bir rekabet ortaya çıkar. IV. Mehmet’in annesi olan ve Osmanlı Tarihi’ndeki en güçlü kadınlardan birisi olarak anılan Turhan Hatice Sultan’la arasında büyük bir çekişme olan Kösem Sultan 2 Eylül 1651 öldürüldü. Mahpeyker Kösem Sultan 354 yıl evvel 2/3 Eylül 1651 Cumartesi/Pazar gecesi Topkapı Sarayı’ndaki dairesinde baltacı erlerinden “Deli Doğancı” unvanlı Kuşçu Küçük Mehmed tarafından bir perde ipiyle boğulmuş, onun ölümüyle “devlet içinde devlet” misali saltanat süren Ocak Ağaları’nın hâkimiyeti de sona ermiştir.kosem sultan

Bu olaydan sonra Köprülü Ailesi’ne bağlı olan sadrazamlar padişahların yanlarında yer alarak padişah annelerinin taht üzerindeki etkileri sona erdi.

Muhteşem Yüzyıl-Kösem Dizisi

Kösem Sultan’ın hayatı Türkiye’de Muhteşem Yüzyıl-Kösem dizisine konu olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.