30 Mayıs 2023

Kristal Gece Nedir ?

Kristal Gece Ne Demektir, Almanya’daki Kristal Gece Nasıl Olmuştur, Kristal Gece İle İlgili Resimler, Kristal Gece Hangi Ülkede Olmuştur, Almanya’da Yahudilere Karşı Yapılan Saldırılar Nelerdir, Kristal Gece Öncesi ve Sonrası Olaylar, Kristal Gece Ne Zaman Olmuştur, Kristal Gece Niçin Neden Olmuştur, Kristal Gece Hangi Tarihte Olmuştur, Kristal Gece Anlamı Nedir, Pogrom Kelime Anlamı Nedir, Pogrom Gecesi Ne Demektir, Kasım Pogromları Ne Demektir, Kristal Gece Hakkına Bilgi.

Almanca Kristallnacht olan ve Kristal Gece anlamı gelen saldırı 9 Kasım 1938 gecesi Alman nazilerce, Yahudilere karşı yapılmış bir saldırıdır. Kristal Gece saldırına, katliam veya kıyım anlamına gelen Pogrom kelimesinden dolayı Pogrom Gecesi ya da Kasım Pogromları denilmektedir.

Niçin Kristal Gece Denmiştir?

Kristal Gece denmesinin sebebi ise saldırının yapıldıktan sonra sokakları kaplayan cam kırıklarının ışıltılarından esinlenerek denilmiştir.

Kristal Gece saldırısına bahane olarak Paris’te yapılan bir suikast gösterilmiştir. 9 Kasım 1938 gecesi Alman nazilerce, Yahudilere ait olan evler, iş yerleri, ve sinagoglar karşı yapılmıştır.

Kristal Gece Öncesi

1938 yılında Almanya’da yaşayan yaklaşık 17 bin Polonya uyruklu Yahudi sınırdışı edildi. Sınırdışı edilen Yahudileri Polonya’da kabul etmeyince, 17 bin Yahudi iki ülke arasında kaldı. Savaşın ve sınırdışı edilmenin getirdiği kötü şartlarla birçok Yahudi soğuktan, açlıktan ve hastalıktan dolayı öldü.

Sınırdışı edilen Yahudiler arasında 17 yaşında olan Herschel Grynszpan’ın ailesi de bulunmaktaydı. 17 yaşındaki genç Herschel Grynszpan bu durum karşısında Paris’teki Alman Büyükelçiliği’ni basarak karşısına ilk çıkan kişi Konsolos yardımcısı Ernst vom Rath’ı vurdu. Bu saldırı sonrası Hitler’in sağkolu Goebbels, bunun planlanarak düzenlenmiş bir Yahudi komplosu olduğunu öne sürerek Alman ırkının öcünü alması gerektiğini konuşmalarında halka empoze etti. Yahudilere karşı arada sırada yapılan saldırıları öven Goebbels, partisinin bu tür saldırı girişimlerinin olmayacağını, ancak bu tür olayların olması halinde asla müdahale edilmeyeceğini basın yoluyla duyurdu. Sivil ajanların da halkı kışkırtmasıyla Kasım’ın 9’unu 10’una bağlayan gece kanlı saldırılara göz yumuldu. Polis ve itfaiye olaylara kasıtlı olarak müdahale etmedi. Olaylar yer yer 13 Kasım’a kadar sürmüştür.

Kristal Gece Sonrasıkristal gece

Kristal Gece’nin sonunda 91 Yahudi öldürülmüş, yüzlercesi ağır yaralanmış, Yahudilere ait 7.500 dolayında iş yeri yağmalanmış, yaklaşık 177 sinagog yakılıp yıkılmış, pek çok mezarlık tahrip edilmiştir.

Kristal Gece saldırısını pek çok ülkede tepkiyle karşılanmıştır. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri Kristal Gece sonrası 14 Kasım gününde büyükelçisini Berlin’den geri çekmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.