1 Haziran 2023

Küçük Prens-Antoine de Saint Exupery

Küçük Prens Kitabını Oku, Küçük Prens Kitap Özeti, Küçük Prens Kitabının Karakterleri, Küçük Prens Kitabının Yazarı Hakkında, Küçük Prens Kitabı Hakkında Bilinmeyenler, Küçük Prens Kitabından Alıntılar ve Sözler, Küçük Prens Kitabı Hakkında Bilgiler bilgebilir.com’da.

Bu yazımızda Küçük Prens adlı kitaptan bahsedeceğiz. Fransız pilot, şair ve yazar Antoine de Saint Exupery’nin dünyaca ünlü Küçük Prens kitabından. Kitap o kadar ünlüdür ki dünyanın en çok farklı dile çevrilmiş kitaplarındandır. Yazımızda Küçük Prens kitabı hakkında pek az bilinen bilgilere de değineceğiz.

Küçük Prens; Fransızca orijinal adı Le Petit Prince olan Antoine de Saint Exupery’nin 1943 yılında yayımlandığı kitap.

Küçük Prens kitabı, sevgi, aşk, yaşam hakkında derin anlamlar içermektedir. Bir çocuğun gözünden büyüklerin dünyası anlatılır Küçük Prens kitabında.

Antoine de Saint Exupery’in Küçük Prens romanı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ( MEB ) 100 Temel Eser arasına alınmış bir kitaptır. Fakat Atatürk’ün diktatör olarak gösterdiği gerekçesi ile listeden çıkarılmıştır.

Kitapta Küçük Prens’in yaşadığı asteroidi (B612) bulan bir Türk astronottur.

Kitapta yer alan çöl Sahra Çölü’dür. Kitabın bahsedilen Sahra Çölü’nde kitabın yazarı Antoine de Saint Exupery’in gerçek hayatta 1935 yılında bir uçuşu sırasında düşmüş ve bu kazadan sağ kurtulmayı başarmış biridir.

Antoine de Saint Exupery’nin asıl mesleği pilotluktur.kucuk prens oku pdf indir

Ayrıca, Antoine de Saint-Exupery’in klasikleşmiş eseri Küçük Prens animasyon türünde sinemaya uyarlanmıştır.

Küçük Prens’in yazarı Antoine de Saint Exupery, 31 Temmuz 1944’te uçağı vurulmuş ve Marsilya açıklarında denize düşmüştür. Uçağının enkazı 2000 yılında balıkçılar tarafından bulunmuştur. Ölümünden 65 yıl sonra, bir Alman pilotu Hors Rippert, yazarın kullandığı uçağı düşürdüğünü itiraf etmiş ve şu ifadeleri kullanmıştır. ‘’İçinde kimin olduğunu bilseydim ateş etmezdim.’’

Küçük Prens kitabının Türkçe çevirisini yapanlar arasında Ahmet Muhip Dıranas, Cemal Süreya, Tomris Uyar ve Selim İleri gibi önemli isimler vardır. Küçük Prens kitabının ilk Türkçe çevirisi, Ahmet Muhip Dıranas tarafından 1953 yılında yapmıştır.

Küçük Prens kitabın 100’den fazla Türkçe baskısı vardır.

Kitapta yer alan Küçük Prens’in yaşadığı gezegen olan B-612 ismi 1993 yılında keşfedilen bir asteroide verilmiştir. Gezegene B-162’ye ondalık sayı sisteminde denk gelen 46610 sayısı verilmiştir.

Küçük Prens ve yazarı Antoine de Saint Exupery’nin resmi Fransa’da, 50 franklık banknotların üzerine basılmıştır.

Japonya’nın Hakone isimli şehrinde bir Küçük Prens müzesi bulunmaktadır.

Güney Kore’de Gyeonggi-do kentinde Küçük Prens temalı bir köy bulunmaktadır.

2000 yılında da yazarın doğup büyüdüğü Lyon’da bulunan havaalanına Saint Exupéry’nin ismi verilmiştir.

Küçük Prens kitabı en çok dile çevrilmiş ve en çok satılan kitaplar arasında yer almaktadır. 250’den fazla farklı dil ve lehçeye çevrilmiştir.

Küçük Prens kitabı her yıl ortalama 2 milyon adet satmaktadır. Şimdiye kadar ise yaklaşık olarak 140 milyon adet satmıştır.

1943 yılında bir otel odasında yazılmış Küçük Prens adlı kitap, kitabın yazarı Antoine de Saint Exupery’in dostu Leon Werth’e ithaf edilmiştir.

Kitapta yer alan tüm çizimler kitabın yazarı Antoine de Saint Exupery’e ait suluboya çizimleridir.

Küçük Prens Kitabının Konusu:
Sahra Çölü’ne düşen pilotun Küçük Prens’le karşılaşması ile başlar hikâye. Onun kendisinden hemen bir koyun resmi çizmesini istediğini ekler. Motorunu tamir etmekle meşgul olan Fransız pilot nihayet bir sandık resmeder ve hayvanın bunun içinde olduğunu söyler. Bedeni görünmeyen sanal koyun tam Küçük Prens’in arzuladığı gibidir. Daha sonra Küçük Prens’in kendi gezegeninin, gezdiği diğer gezegenlerin ve gülünün hikâyesini okuruz.

Küçük Prens Kitabının Karakterleri:

Pilot: Uçağı bozulduğu için Sahra Çölü’nde kalan pilottur. Sahra Çölü’nde Küçük Prens ile karşılaşan karakter.

Küçük Prens: Gezegeninde yalnız başına yaşayan ve bir çiçeği olan çeşitli gezegenleri dolaşan ve dünya da Sahra Çölü’nde yazarımızla karşılaşan karakter.

Kral: Gezegeninde yalnız yaşayan ve her şeye hükmettiğini sanan karakter.

İş Adamı: Sürekli hesap yapan işini çok önemseyen, yıllardır yaptığı hesabın başından sadece 2 defa ayrılmış onun dışında hiç ayrılmamış olan karakter.

Bekçi: Gezegendeki fenerleri gece-gündüz durumuna göre yakıp söndürme görevini üstlenmiş birisi.

Kâşif: Masa başından kalkmadan kâşiflerin edindikleri bilgileri not eden karakter.

Kendini Beğenmiş Adam: Küçük Prens’in gezdiği bir gezegende tanıştığı adının özelliğini taşıyan bir karakter.

Sarhoş: Utancını unutmak için içki içen karakter.

Demiryolu Makasçısı: İnsanları taşıyan trenleri bazen sağa bazen de sola gönderme görevini üstlenen karakter.

Satıcı: İnsanlara zaman kazanmaları için susuzluk giderici haplar satan karakter.

Diğer Karakterler: Çiçek, yılan, gül, tilki.

Küçük Prens Kitabından Alıntılar:

Kendini yargılamak başkalarını yargılamaktan daha güçtür. Kendini yargılamayı başarabilirsen gerçek bir bilgesin demektir.

Büyükler sayılara bayılırlar. Tutalım, onlara yeni edindiğiniz bir arkadaştan söz açtınız, asıl sorulacak şeyleri sormazlar. Sesi nasılmış, hangi oyunları severmiş, kelebek biriktirir miymiş, sormazlar bile.

Kaç yaşında, derler, Kaç kardeşi var? Kaç kilo? Babası kaç para kazanıyor? Bu türlü bilgilerle onu tanıdıklarını sanırlar.

Evet, güzelsiniz. Ama boşsunuz. Sizin için kimse yaşamını feda etmez. Yoldan geçen herhangi biri, benim gülümün de size benzediğini söyleyebilir. Ama benim gülüm sizin her birinizden çok daha önemlidir. Çünkü ben onu suladım. Ve onu camdan bir korunakla korudum. Önüne bir perde gererek rüzgârın onu üşütmesini engelledim. Tırtılları onun için öldürdüm ( ama birkaç tanesini kelebek olmaları için bıraktım). Onun şikâyetlerini ve övünmelerini dinledim. Ve bazen de suskunluklarına katlandım. Çünkü o benim gülüm.

Kelebeklerle tanışmak istiyorsam, bir iki tırtıla katlanmayı öğrenmek zorundayım.

Senin gülünün diğerlerinden daha önemli olmasını sağlayan şey, ona ayırdığın vakittir.

Gözler gerçeği görmez ki. Yüreğiyle aramalı insan.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.