26 Mart 2023

Kurtarıcı İsa Heykeli Nedir ?

İnternette, televizyonda, gazetede hemen hemen herkesi gördüğü bir heykeldir Kurtarıcı İsa Heykeli. Peki, Kurtarıcı İsa Heykeli hakkında ne kadar bilgimiz var. Kurtarıcı İsa Heykeli’ni kim yapmıştır. Kurtarıcı İsa Heykeli Niçin Yapılmıştır, Kurtarıcı İsa Heykeli Hakkında bilgiler bilgebilir.com’da

Portekizce adı Cristo Redentor olan ”Kurtarıcı İsa” anlamına gelen Kurtarıcı İsa Heykeli, Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde Portekizce Kambur anlamına gelen Corcovado Dağı üzerinde yer almaktadır.

710 metrelik granit dağ olan Corcovado Dağı, ulusal bir park olan Tijuca Ormanı’nda yer alır. Genellikle Corcovado Dağı yanında yer alan Kesmeşeker Dağı ile karıştırılmaktadır.

Kurtarıcı İsa Heykeli adeta şehrin sembolü haline gelmiştir.

Dünyadaki en fazla Roma Katoliği Brezilya’da bulunmaktadır. Brezilya nüfusunun yüzde 74’ü Roma Katoliği’dir.

Kurtarıcı İsa Heykeli, Heitor Silva Costa tarafından tasarlanmıştır. Heykeltraşı ise Fransız heykeltıraş Paul Landowski’dir. Kurtarıcı İsa Heykeli Fransız heykeltıraş Paul Landowski tarafından beş yıl içinde yapılmıştır. 8 metrelik kaidesinin üzerinde kollarını açarak dikilen ve dev görüntüsüyle muhteşem bir manzara ortaya çıkaran heykelin en çok da yıldırımlar ile başı derttedir.

Kurtarıcı İsa Heykeli Niçin Yapılmıştır?
Kurtarıcı İsa Heykeli’nin yapılması sebebi; 1922 yılında o dönemde Brezilya’nın başkenti olan Rio de Janeiro’da Brezilyanın kuruluşunun 100. yılı şerefine başlatılmış 12 Ekim 1931 tarihinde resmi törenle açılmıştır. Heykelin temelinde 150 kişiyi alabilen bir şapel de bulunmaktadır.

Kurtarıcı İsa Heykeli – Dünyanın Yeni Yedi Harikası
İsviçre merkezli New7Wonders Vakfı’nın, dünyanın yeni 7 harikasını belirlemek için başlattığı yarışmada 7 Temmuz 2007 tarihinde, Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri olarak seçilmiştir.

Kurtarıcı İsa Heykeli ‘ne Ulaşım
Kurtarıcı İsa heykeline ulaşım için Corcovado Tren yolu kullanılmaktadır. Trenin saatte 360 yolcuyu ulaştırma kapasitesi vardır.  Trenlerin varış zamanı ise 20 dakikadır. Ayrıca tren ile yapılan yolculuk esnasında görülen manzara görülmeye değerdir. Ziyaretlerin en yoğun dönemler ise Paskalya ve Noel’dir. Tren terminalinden heykele çıkan merdivenlerin toplamı 222 basamaktır. Merdivenleri kullanmak istemeyenler için asansörler de bulunmaktadır. Ortalama yılda 1 milyon kadar turist anıtı ziyaret etmektedir.

Kurtarıcı İsa Heykeli ‘nin Özellikleri:
Kurtarıcı İsa Heykeli’nin Boyu: 30 Metre
Kurtarıcı İsa Heykeli’nin Yüksekliği: 8 Metre
Kurtarıcı İsa Heykeli’nin Ağırlığı: 1.145 Ton

Kurtarıcı İsa Heykeli ‘ne Paraşütle Atlayan Adam Felix BaumgartnerKurtarici isa Heykeli Nedir
1 Aralık 1999 tarihinde Avusturyalı paraşütçü ve yüksek atlamacı Felix Baumgartner, heykelin sağ kolundan paraşüt ile atlamıştır. Baumgartner, atlayış öncesinde heykele ok ile fırlattığı bir halat ile tırmanmıştır. Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrindeki Kurtarıcı İsa heykeli’nden de 39 m ile dünyadaki ilk atlayışı gerçekleştirdi.

Kurtarıcı İsa Heykeli’nin Benzeri
Ayrıca Dominik Cumhuriyeti’nin kuzeyindeki Puerto Plata şehrindeki 793 m yükseklikte olan Pico Isabel de Torres Dağı’nda Kurtarıcı İsa Heykeli’nin bir benzeri inşa edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.