2 Haziran 2023

Kut’ül Amare Kahramanı Halil Kut Paşa Kimdir ?

Kutü’l-Amare Kahramanı Halil Kut Paşa’nın Hayatı:

Halil Kut Paşa 1882 tarihinde İstanbul’da doğdu. Halil Kut; Enver Paşa’nın kendisinden bir yaş küçük amcasıdır.

Halil Kut, Harp Akademisi’nde Mustafa Kemal ile aynı sınıfta idi. 1905 yılında Mümtaz Yüzbaşı rütbesiyle mezun olan Halil Kut ayrıca İttihat ve Terakki Cemiyeti’yi üyelerindendir.

Halil Kut, II. Meşrutiyet ve 31 Mart İsyanı arası dönemde İran’daki hürriyet hareketine desteğe gönderilmiştir.

Halil Kut 23 Ocak 1913 tarihindeki Bâb-ı Âli Baskını’ndan sonra İstanbul Merkez Komutanlığı’na atanmıştır.

Kutü’l-Ammare Kahramanı Halil Kut Paşa

Tam adı Wilhelm Leopold Colmar Freiherr von der Goltz olan Osmanlı ve Alman ordularından Mareşal rütbesi alan Prusyalı asker ve yazar Colmar von der Goltz Kut’ül Amare Kuşatması sırasında tifüs’e yakalandı ve tifüs sonucu öldü. Colmar von der Goltz’un ölümü üzerine genç yaşına rağmen  Mirliva Halil Paşa 6. Ordu komutanlığına atandı. Halil Paşa’nın komutanlığında Osmanlı Kuvvetleri 29 Nisan 1916 tarihinde Irak Cephesi’nde Kut’ül Ammare kasabasında General Charles Townshend komutasındaki İngiliz ordularını esir aldı. İngiliz orduları Kut’ül-Amare’de tarihindeki en büyük hezimetlerinden birini yaşadı.

Öyle ki ünlü İngiliz tarihçi James Morris, Kut’un kaybını Britanya yani İngiltere askeri tarihindeki en aşağılık şartlı teslimi olarak tanımlamaktadır.

Halil Kut Paşa; İngiliz Ordusu ve müttefikleri ile Osmanlı Kuvvetlerinin arasında Irak Cephesi’nde Kut’ül Ammare kasabasında geçen tarihi zaferin Irak Ordusu Komutanıdır.

Halil Paşa, Kut Soyadını Alıyorhalil kut

Kut’ül Ammare Kahramanı Halil Paşa’ya, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Kütül Amare Zaferi’nden dolayı ”Kut” soyadı verildi.

Halil Kut Paşa 20 Ağustos 1957 tarihinde İstanbul’da öldü.

Halil Kut Paşa’nın anıları 1972 yılında Kut’ül Ammare Kahramanı Halil Paşa’nın Anıları: Bitmeyen Savaş adı ile yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.