2 Haziran 2023

Leman Bozkurt Altınçekiç Kimdir ?

Türkiye’nin İlk Kadın Jet Pilotu Kimdir, İlk Türk Kadın Jet Pilotu Kimdir, Leman Bozkurt Altınçekiç’in Hayatı, Leman Bozkurt Altınçekiç’in Resimleri, Leman Bozkurt Altınçekiç’in Pilotluk Başarıları, Leman Bozkurt Altınçekiç’in Memleketi, Leman Bozkurt Altınçekiç’in Hayat Hikayesi, Leman Bozkurt Altınçekiç’in Başarıları.

İlk Türk kadın jet pilotu Leman Bozkurt Altınçekiç 1932 yılında Kars Sarıkamış’ta doğdu.

Leman Bozkurt Altınçekiç liseyi bitirdiği sene Türkkuşu İnönü Tesisleri’nde planör eğitimi aldı. Daha sonra Türkkuşu Motorlu Okulu’na öğretmen adayı olarak katıldı.  1954 yılında Silahlı Kuvvetler’e kadınların da alınmasıyla ilgili karar çıkınca İzmir Hava Harp Okulu’na başvurdu ve Ekim 1955’te burada eğitime başladı. Pervaneli uçaklarla eğitimini tamamlayarak 30 Ağustos 1957 tarihinde mezun oldu.

Leman Bozkurt Altınçekiç pilot olarak daha yüksekten uçmak ve daha hızlı uçmak için jet pilot eğitimi aldı. Bunun için 1958 yılında Eskişehir’deki jet eğitim filosuna katıldı ve Leman Bozkurt Altınçekiç kısa süre zarfında eğitimini başarıyla tamamladı.Leman Bozkurt Altincekic

Leman Bozkurt Altınçekiç 1958 yılında jet pilotu brövesini taktı. Leman Bozkurt, dokuz yıl süreyle F-84 ve T-33 jet uçaklarında uçtu. Sonraki yıllarda Hava Kuvvetleri’nin karargâh hizmetlerinde çalıştı. Personel Plan Şube Müdürü ve Merkez Şube Müdürü olarak görev yapan Leman Bozkurt Altınçekiç, kıdemli albay olarak Hava Kuvvetleri’nden emekli oldu.

Türkiye’nin ilk kadın jet pilotu Albay Leman Bozkurt Altınçekiç, 4 Mayıs 2001 tarihinde İzmir öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.