27 Mart 2023

LGBT Nedir ?

LGBT’nin Açılımı Nedir, LGBT Ne Demektir, LGBT Neyin Kısaltılmasıdır, Stonewall Ayaklanmaları Hakkında, LGBT’nin Tarihçesi, LGBT Kelimesi İlk Kez Ne Zaman Kullanılmıştır, LGBT Türkiye Hakkında, LGBT Sembolleri, Renkleri, Bayrakları, Simgeleri, Flamaları Nelerdir, LGBT Onur Yürüyüşü, Gökkuşağı Bayrağı Renkleri Nelerdir, LGBT Yasası Hakkında.

Bu yazımızda LGBT neyin kısaltılması ve LGBT hakkında bahsedeceğiz.

LGBT ya da GLBT; Lezbiyen, Gay, Biseksüel, Transseksüel kelimelerinin baş harflerinde oluşan bir kısaltmadır.

LGBT kelimesi ilk kez 1900’lü yıllarda kullanılmaya başlandı. Kimi ülkelerde eşcinsel evlilikler yasal olurken ülkelerin birçoğunda ise bu tür evlilikler yasaktır.

LGBT kelimesinden önce yaygın olarak kullanılan ve bir çoğumuzun bildiği bir kelime olan eşcinsel kelimesi kullanılmıştır.

LGBT Tarihçesi

LGBT’nin ya da daha öncesi onun yerine kullanılan eşcinsellik kelimesine ait tarihi ile ilgili en eski yazılı belgelere Eski Mısır, Sümerler ve Hititler de rastlanmaktadır.

LGBT Yasası ve LGBT Hakları

LGBT bireyler ile ilgili yasalardan bazıları LGBT evlat edinme, göç hakkı, Cinsel yönelimler ve askerlik hizmeti, ayrımcılık karşıtlığı, bireylere karşı şiddet, nefret suçları, oğlancılık (sodomi) ve adil, eşit olmayan reşit olma yaşı gibi yasalardır.

Birleşmiş Milletler, 2011 yılında LGBT bireylerle ilgili ilk önergesini yayınladı ve bunu nefret suçları, eşcinselliğin yasaklanması ve ayrımcılığın da dahil olduğu LGBT bireylere yönelik şiddetin belgelenmesi ile ilgili raporlar izledi.

LGBT Sosyal Hareketler

LGBT’ler arasında aktivist veya sosyal hareketin sıkça belirtilen bir amaç, LGBT kişiler için sosyal eşitliktir; bazı kişiler ayrıca LGBT toplulukları geliştirmek ya da daha geniş toplumu cinsel baskılardan kurtarmak için çabalamışlardır. Günümüzde örgütlenen LGBT hareketleri lobicilik ve sokak yürüyüşleri; sosyal gruplar, destek grupları ve topluluk etkinlikleri; dergiler, filmler ve edebiyat; akademik araştırma ve yazı; ve iş faaliyetleri gibi çok çeşitli siyasî eylemcilik ve kültürel faaliyetlerden oluşur.

Türkiye’de LGBT Hakları

Türkiye eşcinsel ilişkileri tanısa da medeni kanununda cinsel yönelim ya da cinsiyet yönelimi gibi bir ifadeye yer vermez ve eşcinsel çiftlerin birlikteliklerini yasal zeminde tanımaz. Türkiye, konu eşcinselliğe geldiği zaman muhafazakarlaşan bir ülkedir, ülkede eşcinsellere yönelik ayrımcılık oldukça olağandır.

Stonewall Ayaklanmaları

Amerika Birleşik Devletleri tarihinde eşcinsellere ve cinsel azınlıklara baskı uygulayan bir sisteme karşı ilk açık direniş tanımlanan bir ayaklanmadı. Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinin Greenwich Village bölgesinde yer alan Stonewall Inn adlı bir bara polisin 28 Haziran 1969 tarihinde yaptığı baskına karşı planlanmamış bir dizi gösteriler ve direniş eylemleridir.

LGBT Yürüyüşü veya Onur yürüyüşü

Onur yürüyüşü; Dünya genelinde her yıl Haziran ayının sonlarında kutlanan bir yürüyüştür. Onur yürüyüşü, Amerika Birleşik Devletleri tarihinde eşcinsellere ve cinsel azınlıklara baskı uygulayan bir sisteme karşı ilk açık direniş tanımlanan Stonewall ayaklanmasının yıl dönümünde gerçekleştirilmektedir. LGBT bireyler ve LGBT bireylere destek veren kişilerin katılımıyla gerçekleşen bir dizi etkinlikler ve törenler bütünüdür. LGBT topluluğunda onur yürüyüşü veya gey onur yürüyüşü gibi isimlerle de bilinir. Bir dizi etkinliklerin ve geçiş törenlerinin gerçekleştirildiği etkinlikler Stonewall ayaklanmaları anısına gerçekleştirilmektedir.

Gökkuşağı bayrağı, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve menekşe renklerinden oluşmaktadır.

LGBT SembolleriLGBT
Pembe Üçgen
Siyah Üçgen
Mavi ve Pembe Üçgen
Üçgen Burgundy
Çift Yönelim
Eflatun Gergedan
Lambda
Labrys
Avustralya Biseksüellik Sembolü
Ana Morgokkusagi bayragi

LGBT Bayrakları
Gökkuşağı Bayrağı
Biseksüel ayrağı
Ayı Bayrağı
Deri Bayrak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.