Localhost Nedir ?

Localhost nedir ?
Localhost basit tanımıyla yerel sunucu kavramına verilen isimdir. Yani kişisel bilgisayarınızı bazı programlar yardımıyla sunucu bilgisayarına çevirebilirsiniz. Localhost ile öultiplayer oyun oynarken karşılaşabileceğiniz gibi, kendinizce geliştirdiğiniz web uygulamalarını, web sitelerinide test edebilirsiniz.

Localhost genellikle web sunucu göreviyle kişisel bilgisayarlarda çalıştırılır.

Localhost; Sadece kişisel bilgisayarla sınırlı bir hizmet servisi demektir. Webhost nasıl ki tüm dünyaya açıksa localhost’ta sadece üzerinde yetkili olan kullanıcılara açıktır.

Localhost üzerine kurulacak çeşitli yazılımlarla( Easy PHP,AppServer,Xampp,ISS vb.) bilgisayarınız lokal bir sunucuya çevirebilir. Üzerinde internet sitenizi yayınlayabilirsiniz. Asp,Asp.Net,Php ve Mysql tabanlı scriptlerinizi kurup çalıştırabilirsiniz. Yazılımcıysanız yazdığınız scriptleri test edebilirsiniz. Tasarımcıysanız web sitenizin tasarımının nasıl göründüğünü inceleyebilirsiniz.

Localhost’a nasıl erişilir ?localhost nedir
Bilgisayarınıza bir sunucu yazılımı kurmadan bu sayfalara ulaşabilmeniz imkansızdır. Bilgisayarınıza ISS,Easy PHP,AppServer,Xampp gibi yazılımları kurduğunuz takdirde localhosta ulaşabilirsiniz. Web tarayıcınızdan http://127.0.0.1’den yada http://localhost yazarak ulaşabilirsiniz.

Localhost’a kimler ulaşabilir ?
Localhosta siz izin vermedikçe sizden başkası erişemez, ancak siz izin verdiğinizde başkaları görebilir. İzin verme işlemi ise modeminizin IP adresini statik olarak ayarlayıp, bilgisayarınızın IP adresini de karşılayıcı olarak ayarlarsanız losalhostunuza sizin statik IP adresinizi bilenler ulaşabilir. İşi daha da ilerletip bir domain adresi alarak domaininizin DNS ayarlarını modeminize bağlarsanız, sizin Ip adresinizle değil almış olduğunuz domain adresi ile localhostunuza erişim sağlayabilirsiniz.

0 Paylaşımlar

Bir yorum

  1. Localhost genelde geliştiriciler için kendi sistemlerinde dışarıya veri açmadan kullanılır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.