26 Mart 2023

Ludizm Nedir?

Ludizm Ne Demektir, Ludizm Ne Zaman, Nerede, Nasıl Ortaya Çıkmıştır? Ludizm Hakkında Bilgiler.

Sanayi Devrimi ya da Endüstri Devrimi diye adlandırılan Avrupa’da 18. ve 19. yüzyıllarda yeni buluşların üretime olan etkisi ve buhar gücüyle çalışan makineleri ile birçok yenilikleri ortaya çıktı.

Makinelerin gelişen sanayide kullanılması ile makineler sayesinde kısa sürede çok büyük işler yapıldı. İnsan gücünü bir nevi ortadan kaldıran makinelerin birçok endüstride kullanılması sonucu işsiz insanlar topluluğu oluşmaya başladı.

Teknolojik yeniliklerle insan gücü yerine kullanılan bu makineler ile fabrikalarda üretim kapasiteleri artmaya başladı. Bu süreç birçok yeni sorunları da ortaya çıkardı. Bunların en başında insan gücünün yerine alan makinelerden dolayı işsiz kalan işçiler.

Ned Ludd isimli bir işçinin yapmış olduğu bir eylem sonrası Ludizm kavramı ortaya çıktı.

Ludizm

Ludizm, Leicester’li dokumacı Ned Ludd’tan ismini almaktadır. Luddizm, teknoloji karşıtı bir harekettir. Luddistler; Kendilerini sömürenlerin makineler olduğuna inandıkları için “makine kırıcılık” yapan, adını iki makineyi tahrip eden Leicester’li dokumacı Ned Ludd’tan alan “Ludizm” anlayışının savunucularına denir.

Ludizm’in isim babası Ned Ludd tarafından başlatılan bu akım günümüzde hala varlığını korumaktadır. 19. Yüzyılda başlayan Ludizm kavramının savunucuları, teknolojik gelişmelerin çok hızlı yaşandığı 21. Yüzyılda da işsizliğin en büyük nedenlerinden birini, teknolojik yeniliklerden dolayı insan gücünün birçok alanda makineleri almasını görmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.