4 Ekim 2023

Mahfi Eğilmez Kimdir?

Mahfi Eğilmez’in Hayatı, Kitapları, Hakkında Bilgiler.

İstanbul’da doğdum.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni (iktisat ve maliye bölümü) bitirdim. Doktoramı Gazi Üniversitesi’nden ‘Kamu İktisadi Teşebbüslerinin Finansmanı’ başlıklı tezi savunarak aldım.

Maliye Müfettiş Muavini olarak başladığım kamu hizmetinde Maliye Müfettişi, Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdür Yardımcısı (tedvir), Hazine Genel Sekreterliği Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müşaviri,  Kamu Finansmanı Genel Müdürü, Hazine Müsteşar Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi Ticaret Başmüşaviri olarak görev yaptım. 1997 yılının Temmuz ayında Hazine Müsteşarı olarak atandım, aynı yılın Aralık ayında bu görevden istifa ederek kamu görevinden ayrıldım. Hazine’de görev yaptığım dönemlerde Temsan (Türkiye Elektromekanik Sanayii A.Ş.), TEK (Türkiye Elektrik Kurumu) yönetim kurulu üyeliklerinde, YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) üyeliğinde, Dünya Bankası ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası guvernör vekilliği ve guvernörlüğünde bulundum.

Kamu kesiminden ayrıldıktan sonra özel kesimde, çeşitli kuruluşlarda yönetim kurulu danışmanlığı, yönetim kurulu başkanlığı ve üyeliği yaptım. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde on yıl, Kadir Has Üniversitesi’de 8 yıl öğretim görevlisi olarak ders verdim. Yeni Yüzyıl ve Radikal Gazetelerinde, aylık CNBCe Business dergisinde köşe yazıları yazdım, CBNCe ve NTV televizyonlarında ekonomi danışmanlığı ve yorumculuğu yaptım.

Hitit uygarlığının tanıtılmasına yaptığım katkılar nedeniyle Çorum ve Hattuşa (Boğazkale) belediyelerince fahri hemşehrilikle ödüllendirildim, Türk Eskiçağ Enstitüsü’ne muhabir üye olarak seçildim.

Halen Altınbaş Üniversitesinde öğretim üyesi olarak ders veriyorum, yazılarımı yalnızca bu Blogda yayınlıyorum. Başka sitelerde yer verilen yazılarım, bu blogdan alınmış demektir.

Yayımlanmış 18 kitabım ve çok sayıda makalem var.

Mahfi Eğilmez Kimdir

Mahfi Eğilmez’in Kitapları
IMF Dünyas Bankası ve Türkiye
Katma Değer Vergisi
Hazine
Light Günlük
Krizleri Nasıl Çıkardık?
Ekonomi Politikası
Anitta’nın Laneti
Hattuşa’dan Kaçış
Hitit Ekonomisi
Küresel Finans Krizi
Makroekonomi
Örneklerle Kolay Ekonomi
Kendime Yazılar
Mikroekonomi
Kamu Maliyesi
Ekonomide Analiz
Değişim Sürecinde Türkiye
Tarihsel Süreç İçinde Dünya Ekonomisi

Kaynak: http://www.mahfiegilmez.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.