1 Haziran 2023

Malcolm X Kimdir ?

Malcolm X’in Hayat Hikayesi, Malcolm X’in Soyadı Nedir, Malcolm X’in Anlamı Nedir, Malcolm X’in Biyografisi, Malcolm X’in Gerçek Adı, Malcolm X’in Tam Adı, Malcolm X’e Yapılan Suikast, Malcolm X’in Resimleri, Ku Klux Klan’ı Nedir, Malcolm X’in Fotoğrafları, Malcolm X’in Hayatı, Malcolm X’in Doğum Tarihi, Malcolm X’in Müslüman Oluşu, Malcolm X’in Ölüm Tarihi, Malcolm X’in Sözleri, Malcolm X’in Mektupları, Malcolm X Hakkında.

Malcolm Little veya Malik el-Şahbaz ya da dünyaca bilinen adı ile Malcolm X, 19 Mayıs 1925 yılında Amerika’nın Omaha kentinde dünyaya geldi.

Malcolm X’in babası siyahi karşıtı ırkçı bir örgüt olan Ku Klux Klan tarafından öldürüldü.MalcolmX

Malcolm X, Massachusetts’in siyah mahallesinde ilkokula gitti. Lisede başarılı bir öğrencidir ve sınıfını birincilikle bitirir. Büyüyünce Avukat olmak istemektedir ama öğretmeni avukatlığın siyahlara göre bir meslek olmadığını ve marangoz olmasının daha doğru bir seçim olacağını söyler. Malcolm, üniversiteye gidemeyince küçük yaşta çalışmaya başlar.

Michigan ve Boston derken, kendini birden Harlem’de bulur. “Detroit Red” olarak tanınıp birçok narkotik, fahişelik ve kumar zincirini koordine eder.

1946 yılının şubatında 20 yaşında yakalanıp hırsızlıkla suçlanarak 10 yıl hüküm giyer.

Malcolm 1948 yılında , Concord Hapishanesine nakledilmişti. İşte bu günlerde küçük ağabeyi Philibert’ten bir mektup aldı. Mektupta: “Siyah adamın doğal dinini keşfettiğini” ve “İslam Cemaati” diye bir şeye katıldığını yazıyordu kardeşi. Ayrıca kurtuluşa ermesi için Allah’a dua etmesini istiyordu. Sonra kardeşi Reginald’dan da bir mektup aldı. Bir sürü havadisle birlikte “Malcolm sakın domuz eti yeme ve sigara içme artık. Hapisten nasıl kurtulacağını anlatırım sonra sana” diyordu kardeşi. Kardeşinin dediklerini aynen uygulamaya koydu. Sonunda bir gün çıktı geldi kardeşi. Reginald ve Malcolm’a Elijah Muhammed’i anlattı. Tanrı’nın Amerika’ya indiğinden, Elijah adındaki bir zata siyah adam suretinde göründüğünden söz etti. Ayrıca şeytanın da bir insan olduğunu ve bütün beyazların şeytan olduğunu söyledi.

Malcolm, Eljah Muhammed ve ona bağlı müritlerle tanıştı. Elijah Muhammed, “X” soyadını kullanmalarını öğütlemişti onlara. Afrika’dayken ailelerin sahip oldukları soyadlarını simgelemektedir. ‘X’ Şimdiki soyadları, kölelikten kalma efendilerinin soyadlarını kullandıklarından, kendilerine ait değildi ‘X’ matematikte bilinmeyenin simgesidir. Bir gün gelip Allah’a dönünceye değin bu ‘X’i kullanacaklardı. Artık onun ismi Malcolm X’ti.

Malcolm X, gerçek İslam’ın Elijah’tan çok uzak olduğunu biliyordu. Ancak İslam’ı bütün incelikleriyle kavrayabilmek ırk, renk ve dil ayrımı yapmadığını görebilmek için Hacc’a gitmesi gerekiyordu. O Amerika’da bildiği İslam’la, Hac’da Mekke’de gördüğü İslam arasında dağlar kadar fark olduğunu anlayınca, X olan soyadını El Şahbaz’a çevirdi.Malcolm X

Artık Malcolm X, Eljah Muhammed hareketinden ayrıldı.Beyazların artık şeytan olmadığını ilan ederek “gerçek kardeşliği” bulduğunu duyurur. Güçlü bir siyahi özgürlüğe inanmaya devam etse de artık beyazlara yönelik ırkçı eğilimler taşımaz.

Artık kendisini İslam’ın sömürgecilik ve ırkçılık karşıtı evrensel mesajını tüm dünyaya iletmeye adamıştı. Bu amacını kitleler çapında gerçekleştirmeye çalıştığı toplantılarından birinde suikasta uğrayıp, 21 Şubat 1965’de öldürüldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.