1 Haziran 2023

Mars Günü Sol Kaç Saattir ?

Solar Mars Günü Nedir, Mars Gezegeninde Bir Gün Kaç Saattir, Sol Nedir, Marslı Filminde Geçen Sol Anlamı Nedir, Mars Günü Kaç Dünya Saatidir, Mars’ta Bir Gün Kaç Saattir, Bir Mars Günü Kaç Saattir, Sol Mars Günü Nedir, Mars Günü Sol Hakkında Bilgi.

Güneş Sistemi’nin Güneş’ten itibaren dördüncü gezegendir.Mars; Yüzeyindeki yaygın demiroksitten dolayı kızılımsı bir görünüme sahip olduğu için Kızıl Gezegen olarak da adlandırılır.

Mars gezegenini kısaca tanıdıktan sonra Mars gezegeninde zamana değinelim.

Mars’ın Güneş’ten ortalama uzaklığı yaklaşık 230.000.000 kilometre olup yörünge süresi ise 687 Dünya günüdür. Mars günü Dünya gününden biraz daha uzun olup, tam olarak 24 saat, 39 dakika ve 35,244 saniyedir. Bir Mars yılı 1.8809 Dünya yılıdır. Diğer bir ifade ile Dünya zaman birimi ile tam olarak 1 yıl, 320 gün ve 18,2 saattir.

Mars günü Dünya gününden biraz daha uzun olup, tam olarak 24 saat, 39 dakika ve 35,244 saniyedir.

Solar Mars günü olarak adlandırılan ve sol denilen bu günlerin her bir tanesi 24 saat, 39 dakikadan 35,244 saniyeden oluşuyor.

Mars günü anlamı gelen Sol, özellikle 2015 yapımı Marslı filmini izlediyseniz oldukça çok geçmektedir.

Başrollerinde Matt Damon’ın oynadığı yönetmenliğini Ridley Scott’un yaptığı 2015 yapımı bilim kurgu filminde; Matt Damon, orijinal adı The Martian olan Marslı filminde Mark Watney karakterini canlandırmıştır.mars gunu

Mars’daki bir görev sırasında çıkan bir fırtınayla ekipten ayrı kalan ve o noktadan sonra da geride kalanlar tarafından bulunamayınca ölmüş olarak kabul edilen bir astronotu anlatıyor. Senaryo da bu astronotun hayatta kalma mücadelesini aktarmaktadır. Mars gezegeninde geçirdiği zaman dilimi olarak film de devamlı olarak bir Mars Günü olan Sol’dan bahsedilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.