26 Mart 2023

Mary Quant Kimdir?

Mini Eteğin Mucidi Mary Ouant Kim, Mary Ouant’ın Resimleri, Mini Etek Ne Zaman Bulundu,Mini Eteği Kim Buldu? Hepsini bilse bilse bilgebilir.com bilir.

Mary Ouant’ın Hayatı
Tam adı Dame Mary Quant olan mini eteğin mucidi Mary Quant 11 Şubat 1934 yılında İngiltere’nin ve Birleşik Krallık’ların başkenti Londra’da doğdu.

1953 yılında gelecekti eşi olan Alexander Plunket Greene ile tanıştı. 1957 yılında ise Mary Quant ve Alexander Plunket Greene evlendiler.  Evlikleri 1957 yılından eşi Alexander Plunket Greene’nin ölüm yılı 1990 yılına kadar sürdü.

Mini Eteğin Mucidi Mary OuantMary quant mini etegin mucidi
Mary Quant 1960’lı yıllarda moda ve gençlik hareketlerinin öncülerinden olmuş bir moda tasarımcıdır. Mary Quant’ın moda dünyasına kattığı en önemli iki icadı ise birisi mini etek diğeri ise şort olmuştur.

Mary Quant etek boyunu dizin yaklaşık 10-15 cm üstüne çıkaran böylece 60’lı yıllarda yaşayan gençlerinin ruhunu yansıtan mini etek kavramını moda dünyasına sokmuş oldu. Enerjik, aykırı, cesur ve devrimsel bir hareket olana mini eteğin icadı bundan sonraki dönemleri de fazlasıyla etkilemiştir.

Londra’da kocası ile birlikte açtıkları butik mağazası iş yapmayınca Mary Quant farklı bir şeylere yönelmek istedi. Aldığı ucuz kumaşlarla mini etek yapan Mary Quant genç kızların kalbine giden yolu çoktan keşfetmişti artık.

Terzilikten Moda Tasarımcılığına Uzanan YolMary Quant Kimdir
Mini eteğin yaratıcısı Mary Ouant 1960’lı yıllara kadar modacı bile olmayıp sıradan bir İngiliz terzisiyken,1962 yılında bir makas darbesiyle moda dünyasının en önemli isimlerinden biri oldu. Yaptığı bu yenilik Mary Quant’e dünyaca ünlü bir moda tasarımcısı olmanın yolunu açtı.

Diz üzerinden on santim yukarıda olan bu etek genç kızlardan zamanla ev hanımlarına ve asil bayanlara kadar moda haline geldi. Bunlara ilaveten kraliyet ailesi bile mini etek siparişinde bulundu. Fakat Vatikan ahlaksızlık olarak nitelendirdiği mini eteği yasakladı ve kiliseye mini etekle gelen her kadın geri çevrildi.

Mini eteğin kabullenilmesinde ve yayılmasında ise dönemin ünlü mankenlerinden olan Lesley Lawson ya da bilinen adı ile Twiggy’in önemli bir etkisi olduğu kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.