29 Eylül 2020

Merve Kavakçı Kimdir ?

Merve Kavakçı’nın Siyasi Hayatı, Ravza Kavakçı’nın Ablası Kimdir, Merve Kavakçı’nın Milletvekilliği Yemin Töreni, Merve Kavakçı’nın Hayatı, Merve Kavakçı’nın Resimleri, Merve Kavakçı’nın Yemini, Merve Kavakçı’nın Partisi, Merve Kavakçı’nın Başörtü Olayı, Türkiye’nin İlk Başörtülü Milletvekili Kimdir, Merve Kavakçı’nın Yemin Töreni Olayı, Merve Kavakçı’nın Babası Kimdir, Merve Kavakçı’nın Kimdir.

Merve Kavakçı 30 Ekim 1968 yılında Ankara’da doğdu.

Merve Kavakçı’nın babası İslam Hukuku profesörü Yusuf Ziya Kavakçı, annesi ise Alman Dili ve Edebiyatı Uzmanı Gülseren Gülhan Kavakçı’dır.

Çocukluğu Erzurum’da geçen Merve Kavakçı TED Ankara Koleji’ni bitirdi. Daha sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. Burada iki yıl okuduktan sonra başörtüsü yasağı nedeniyle okuldan ayrıldı.

1994 yılında Refah Partisi’ne katılan Merve Kavakçı, Refah Partisi’nin kapatılmasının ardından kurulan Fazilet Partisi ile 1999 yılında Fazilet Partisi İstanbul milletvekili olarak seçildi.

Türkiye’nin ilk başörtülü milletvekili olan Merve Kavakçı 2 Mayıs 1999 yılında milletvekili yemin törenine türbanla katıldığı için DSP’li milletvekilleri tarafından protesto edildi.merve kavakci

Merve Kavakçı, 1999 yılında ABD’ye yerleşti.

Merve Kavakçı’nın kardeşi, Ravza Kavakçı, TBMM 25. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul milletvekilidir. Ravza Kavakçı Kan’ın ablası Merve Kavakçı’nın TBMM’de yemin edeceği sırada taktığı ancak protesto edilen başörtüsündeki aynı renklerde başörtüsü takıp TBMM’de yemin etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.