2 Haziran 2023

Michelangelo Kimdir ?

Michelangelo’nun Hayatı, Michelangelo’nun Eserlerinin Listesi, Michelangelo’nun Eserleri Nelerdir, Michelangelo’nun Yaptığı Resimler, Michelangelo’nun Yaptığı Heykeller, Michelangelo’nun Heykelleri Tabloları Nelerdir, Michelangelo’nun Mimari Eserleri,Michelangelo’nun Ademin Yaratılışı Eseri, Michelangelo’nun Eserleri, Michelangelo’nun Davut Eseri, Michelangelo Buonarroti Eserleri, Michelangelo’nun Kısaca Hayatı Özeti bilgebilir.com adresinde.

Tam adı Michelangeli di Lodovico Buonarroti Simoni olan Orta Çağ ve Reformasyon arasındaki tarihi dönem olarak bilinen Rönesans’ın ünlü İtalyan ressam, heylektraş, mimar ve şairidir.

Michelangelo 6 Mart 1475 yılında Arezzo yakınlarında Caprese’de doğdu. Daha henüz bir aylık iken ailesinin Floransa’ya taşınır.  Michelangelo küçük yaşlarda annesini kaybeder. Michelangelo 6 yaşında iken annesi ölür. Michelangelo, 13 yaşında Floransa’da Domenico Ghirlandaio’nun yanına öğrenci olarak verilmiştir.

1488 yılında babası tarafından Floransa’da ressam Ghirlandaio’nun atölyesine verildi. Bu atölye de ilerde kendisinin en güçlü yanını meydana getirecek olan fresk yani duvar resimlerini yapmayı öğrendi.

Michelangelo çalışmaya hayatına erken yaşlarda başlamak zorunda kalmıştır. 13. ye 17. yüzyıllar arasında İtalya’nın Floransa kentinde yaşamış güçlü ve etkin bir aile olan Medici ailesine ait olan San Marko bahçesinde küçük yaşlarda çalışmaya başlar. Ve çalıştığı bu dönemde Lorenzo de’ Medici ile tanışır. Floransa Dukası olan Medici, Michelangelo’nun zekâsına ve sanat kabiliyetine hayran kaldı. Michelangelo’yu saraya aldı ve çocukları ile tanıştırdı. Geleceğin dâhisi gerçek bir evlat gibi ilgi gördü.  Lorenzo de’ Medici 1492 yılında öldü. Lorenzo de’ Medici’nin ölmesiyle Michelangelo, onla birlikte genç yaşta ölen Nemours Dükü Giuliano’nun mezarlarının konulduğu kiliseye iki ünlünün heykelini yaptı.

Lorenzo de’ Medici 1492 yılında ölünce Floransa’dan ayrıldı ve Venedik’e ve Bologna’ya gitti.

Michelangelo Davut Heykeli ( David )
Michelangelo’nun en ünlü eserlerinden biri olan ve adını duyurduğu eseri olarak kabul edilen Davut Heykeli’ni 26 yaşında yapmıştır. Michelangelo, çocuk kral Davut heykeline 1501 yılında yapımına başlanmış ve 1504 tarihinde tamamlanmıştır.

Michelangelo orijinal adı David olan Davut heykelini gece gündüz demeden çalışarak yapmıştır.

1534 yılında Papa III. Paulus’un heykeltıraşı ve mimarı yapılan Michelangelo’ya Sistine Kilisesi’nin sunak duvarına bir ‘Kıyamet Günü’ tasviri yapmasını istedi.  Meryem’in Göğe Yükselişi, İsa’nın Vaftizi ve Musa’nın Hükmü’nün anlatıldığı freskler süsler bu duvarı.

Michelangelo’nun yaşadığı dönemde Rönesans’ın ünlü ressam ve heykeltraşları da aynı dönemde yaşamaktaydı. Bunların en önemlileri ise Rafael ve Leonardo Da Vinci gelir.

Rönesans dönemi ünlü heykeltraş ve ressamı Michelangelo 18 Şubat 1564 Roma’da öldü.

Michelangelo’nun Eserleri:

Tablolar
Aziz Antonio’nun azabı
Madonna ve Çocuk, Aziz John ve Meleklerle ( The Manchester Madonna )
Defin Töreni
Doni Tondo
Cascina Savaşı
Sistine Şapel Tavanı ( Adem’in Yaratılışı )
Son Hüküm
Pavlus’un Din Değiştirmesi
Aziz Peter’in Çarmıha Gerilişi

MimariMichelangelo
X. Leo Şapeli
Ön Yüz İçin Plan ( San Lorenzo Basilikası )
New Sacristy ( Medici Şapeli )
Şehir İstihkamları
Piazza Komples
Aziz Petrus Bazilikası
Farnese Sarayı
San Giovanni dei Fiorentini
Sforza Şapeli
Pia Kapısı
Santa Maria degli Angeli e dei Martiri

Davud Heykeli

Heykeller
Bacchus
Brutus
Brüj’lü Madonna
Faun başı
Centaurs Savaşı
Crucifix
Davut Heykeli
Cupid
Madonna Merdivenleri
Melek
Pietà
Çömelen Adam
Ölmekte Olan Köle
İsyancı Köle
Pitti Tondo
Proclus Heykeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.