26 Mart 2023

Mp3 Nedir ?

Devamı duyduğumuz bir kelime MP3, müzik dinlemek istediğimiz zaman Mp3 çalarımız açar dinleriz. Peki nedir? Bu Mp3. Kısaca Mp3 ile ilgili bilgi vereceğiz.

MPEG-1 Audio Layer III, The Motion Pictures Experts Group yani Film Uzmanlar Grubu Ses Katmanı 3 ya da bildiğimiz kısa adı ile MP3, sıkıştırılmış ses biçimi ve bu biçimde kaydedilen seslere verilen ismidir.

Mp3 bir codece yani sıkıştırma, açma modülüdür. Ses verilerini en az kayıpla daha az yere sıkıştırmaya yarar. MP3, sıkıştırma türü olarak lossy yani kayıplı bir sınıftadır. Bit aralığına bağlı olarak ses kalitesinde değişiklikler olabilir.Mp3 Nedir

Ortalama sıkıştırma boyutu 11/1 ile 12/1’dir. Bundan daya yüksek oranlarda sıkıştırmakta mümkündür. Sıkıştırma daha fazla oldukça ses kalitesinde düşüş başlar.

650 MB kapasiteli tek bir CD’ye, yaklaşık olarak 150 adet MP3 dosyası kopyalamanız mümkündür.

Mp3 formatında dosyalar yaratabilmeniz için öncelikle audio cd’lerden wav oluşturmanız gerekir. Bu programların genel adı Ripper’dır.

Mp3 Çalar Nedir?
Mp3 Çalar; kısaltılmış tama adı MPEG Layer 3, uzun ismi ise The Motion Pictures Experts Group olan, MP3 dosyalarını okuyan cihazdır. Mp3 çalar, normal ses ve müzik yani audio dosyalarını 10 kattan daha fazla bir oranla sıkıştırılmış dijital dosya formatı olan Mp3’leri çalmak için yapılmıştır.

MPEG Layer 3’ün kısaltılmış ismi olan MP3, sıkıştırma algoritmaları geliştirilmeden önce bilgisayarlarda ses örnekleri wav,, au, snd, pcm, voc gibi biçimlerde saklanırdı.

MP3 dosyasının belirli bir tanımlayıcı kısmı olmadığından ayrıca tamamen veriden oluştuğundan her bir Mp3 dosya parçası dinlenebilir durumdadır. Kısaca mp3 dosyalarını bölebilir veya internetten gerçek zamanlı olarak dinleyebiliriz. Bunları yapmak için tüm dosyanın elinizde olması gerekli değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.