7 Haziran 2023

Nasıl Dansçı Olunur ?

Sözlük anlamıyla dansçı “Dans eden kişi”yada “Dansı meslek edinen kişi” olarak tanımlanmıştır. İnsanların aklında ise dansçı çok genel bir kavram olarak zihinlerde yer etmiş durumda. Çünkü dansın ve müziğin nasıl çeşitleri, tarzları varsa, dansçılığın da farklı çeşitleri mevcut. Örneğin oryantal  dansçı ya da tangocu nasıl olunur dediğimiz zaman farklı yollar izlemek gerekebilir.

Genel olarak dansçı olmak için neler gerekli ;

Dansçı olmaya karar vermeden önce bu işin disiplinli ve adım adım ilerleyen bir süreç olduğunu düşünmeniz gerekmekte. Elbette mahallenizde açılan dans kursları sizlere bir şeyler öğretebilir ama sizin çabanız ve disiplininiz olmadandansçıyım demeniz abes olabilir.

dansci-nasil-olunurDans hem ruhen hem bedenen yapılan bir iş olduğundan, size en uygun olabilecek dans türünün ne olduğunu tespit ederek çalışmalarınıza başlamanız gerekmektedir. Bu konuda sizi yakından tanıyan yatkınlıklarınızı bilen yakın çevrenizin ve ailenizin tavsiyelerine de dikkat etmeniz dans kariyeriniz açısından size kolaylık sağlayabilir.

Belki de en önemli bu büyük kararı verdikten sonra dansçı olmak için teknik kısımlarla ilgili çalışmalara başlayabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz profesyonel hocalardan ders almaya başlamak. Fakat bu derslerin dışında saatlerce çalışabileceğiniz bir ortamınız olmalı. Müzikle bedeninizi uyumlaşır hale getirmek ve yeteneklerinizi ortaya çıkarabilmek için bu önemli.

Dansın zor olduğuna dair söylentilere kulak asmayın. Elbette zorlayıcı kısımları var ve elbette kolay sayılmaz ama zor kelimesi imkansızı çağırıştırmakta dolayısıyla bir çok insan bu yoldan yetenekli oldukları halde vazgeçebilmekte. Sizi tepeye çıkaracak olansa asla sabrınızla vazgeçmemektir.

Vücut sağlığınıza normalden daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir.. Mutlaka kilonuzu kontrol altında tutun ve dansın dışında da spor yapmaya özen gösterirmelisiniz.

Size eğitim veren hocanızla beraber yeteneklerinizi keşfedin. Hangi figürlere yatkın olduğunuz zaten zamanla ortaya çıkacaktır.

Dans okulları mutlaka gitmeniz gereken yerler. Eğer yukardaki adımları çoktan geçtiyseniz okullu olmanın vakti gelmiştir. Eğer imkanınız varsa ve halk oyunu dışında danslarla ilgileniyorsanız yurtdışı dans okullarına başvurabilirsiniz. Tabi ki her okulun farklı şartları var. Eğer yaşınız ilerlediyse ama yetenekleriniz olduğunu düşünüyorsanız yukarıdaki adımları çabucak geçip şansınızı deneyebilirsiniz.

Artık vücudunuzu daha iyi tanıyor ve ona daha iyi bakıyor olacaksınız. Sağlıklı beden ve sağlıklı ruh dans için çok önemli. Hem konsantrasyon becerileriniz hem de sakatlıklara karşı direncinizi artırıp, hocaların sözünü (inşallah iyi dans hocalarına denk gelirsiniz) dinlemek sizi başarıya ulaştırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.