1 Ekim 2023

Neden ABD’de Demokratların Sembolü Eşek ve Cumhuriyetçilerin Sembolü Fil?

ABD’de Demokratlar Neden Eşek Logosunu ve Cumhuriyetçiler Neden Sembolü Fil Logosunu Kullanıyor? Demokratların Eşek Sembolünün ve Cumhuriyetçilerin Fil Sembolünün Anlamı Nedir?

Demokratlar Cumhuriyetçiler

Amerika Birleşik Devletleri’nde seçimlerde gördüğümüz siyasi partilerin sembollerinden biri eşek diğer ise fildir.

Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iki büyük partidir. Bunlardan Demokrat Parti’nin simgesi eşek, Cumhuriyetçi Parti’nin simgesi de fildir.

Bu iki hayvan sembolü ABD’nin iki büyük siyasi partisinin simgesidir.

Demokratik Eşek kavramı ise ilk kez Demokrat Andrew Jackson’ın kampanyası sırasında 1828 yılında çıktı. Andrew Jackson, 7. Amerika Birleşik Devletleri başkanı ve ABD’nin ilk demokrat başkanıdır.

Rakipleri kendisiyle dalga geçmek için ismiyle oynayıp, Jackass yani eşek herif diyorlardı. Andrew Jackson akıllı bir popülist ve akıllı biriydi. Bu durumu kendi lehine kullanmak için seçim kampanyasında eşeği posterlerinde kullanmaya karar verdi.

Fakat eşek logosunu asıl yaygın hale getiren ise dönemin siyaset dergisi Harper’s Weekly’de çizen Almanya doğumlu Amerikalı karikatürist Thomas Nast oldu.

Thomas Nast Eşek Fil Karikatürü

Amerikan karikatürünün babası olarak bilinen Thomas Nast, aslan postu giymiş bir eşeğin hayvanat bahçesinde dolaşıp diğer hayvanları korktuğunu gösteren bir karikatür yayınladı. Korkan hayvanlar arasında Cumhuriyetçilerin oyunu temsil eden fil de vardı. O zamandan sonra da fil de Cumhuriyetçilerin sembolü olarak anıldı. Karikatürde yer alan hayvanlardan filin üzerinde Cumhuriyetçiye Oy yazıyordu.

Bugün Cumhuriyetçiler filin güçlü ve asil, demokratlar da eşeğin akıllı ve cesur olduğunu söylüyorlar.

Kaynaklar:

Wikipedia

Ali Perşembe’nin Paranın 365 Günü Kitabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.