2 Haziran 2023

Nevruz Nedir? Nevruz Bayramı Niçin Kutlanır?

Nevruz Anlamı Nedir, Nevruz Bayramı Ne Zaman Kutlanır, 2015 Nevruz Bayramı Hangi Gün, Demirci Kawa Efsanesi Nedir, Nevruz Bayramı Tatil Midir, Nevruz Bayramı Ne Zamandır, Nevruz Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanmaktadır, Nevruz İle İlgili En Güzel Sözler ve Şiirleri sizler için araştırdık. Nevruz hakkında her şeyi sayfamızda bulabilirsiniz.

Nevruz Nedir?
Nevruz; Göktürklerin demirden dağı eritip Ergenekon’dan çıkışı, baharın gelişi, müjdeleyicisi ve doğanın uyanışıdır. Nevruz’un Farsça kelime anlamı ise Yeni Gün’dür. Nevruz, Noruz, Navrız, Ergenekon, Bozkurt, Çağan, Mart Dokuzu, Sultan Nevruz, Mart Bozumu gibi isimler ile de anılmaktadır.

Nevruz yazılı olarak ilk defa 2. yüzyılda Pers kaynaklarında geçmektedir. Nevruz ayrıca İran ve Bahai takvimlerine göre yılın ilk gününü temsil eder.

Nevruz Bayramı Ne Zaman?
Bazı devletler de Nevruz Bayramı 21 Mart tarihinde kutlar iken bazı ülkeler de ise 22 veya 23 Mart tarihinde kutlanır. On İki Hayvanlı Türk Takvimi’nde görüldüğü üzere Nevruz Türkler de çok eskiden bilinmekte kutlanmaktadır.

Bazı inanışlara göre 12 Hayvanlı Türk takviminin başlangıcı olarak kabul edilen 21 Mart tarihinde, doğanın yeniden canlanması, bereket ve bolluğun habercisi baharın gelişi olarak kutlanıyor.

2015 Nevruz Bayramı Hangi Gün?Nevruz Nedir Nevruz Bayrami Nicin Kutlanir
Türkiye’de her yıl 21 Mart tarihinde kutlanan Nevruz Bayramı 2015 yılında Cumartesi gününe denk gelmektedir.

Nevruz Bayramı Tatil Mi?
Türkiye’de Nevruz Bayramı resmi bir tatil değildir. Bazı Türk Devletleri’nde resmi tatil olarak kutlanır.

Nevruz Çiçeği Nedir?
Baharın gelişi, doğanın canlanması, Göktürklerin Ergenekon’dan çıkışı olan Nevruz zamanında ortaya çıkan kardelen çiçeğine ise Nevruz çiçeği denilmektedir.

Nevruz Bayramı Hangi Ülkelerde Kutlanır?
Azerbaycan, Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Tacikistan ise resmi tatil ilan ettikleri ve Nevruz’u, ‘’Milli Bayram’’ olarak her yıl kutlamaktadırlar.

Demirci Kawa Efsanesi
Kürt mitolojisindeki göre acımasız yabancı hükümdar Zahhāk’a isyan eden Demirci Kawa, Fars şair Firdevsi’nin en önemli eseri olan Şehname’de yer almaktadır. Kürtlerde ise Nevruz, Demirci Kawa Efsanesi’ne dayandırılmaktadır.

Nevruz Bayramı İle İlgili Sözler ve Şiirler:

Nevruz, huzur içinde, kardeşçe ve şenliklerle kutlanması gereken, tüm insanlık için sevgi, barış ve kardeşlik gibi değerlerin önemini hatırlatan bir bayramdır. Nevruz Bayramınız Kutlu olsun.

Baharın gelişini simgeleyen, doğanın uyanışını gösteren ve sıcaklığın toprakla buluşmaya başladığına işaret eden Nevruz Bayramınız kutlu olsun.

Nevruz, içerdiği güçlü anlamlarla, yeni bir uyanışa, barışa, dostluğa, birlik ve beraberliğe yapılan bir çağrıdır. Nevruz Bayramınız Kutlu olsun.

Nevruz kış uykusuna yatan doğanın uyanışı, doğanın dirilişi ve baharın müjdeleyicisidir. Nevruz Bayramınız Kutlu Olsun.

Doğanın ölü dokusu nevruzla birlikte can bulur. Baharın müjdeleyicisi olan Nevruz Bayramınız Kutlu Olsun.

Bereketin, beklentilerin, huzurun ve mutluluğun başlangıcı olan Nevruz Bayramınız Kutlu Olsun.

Nevruz’a
İhtiyar amcanı dinler misin, oğlum, Nevruz?
Ne büyük söyle, ne çok söyle; yiğit işde gerek.
Lafı bol, karnı geniş soyları taklid etme;
Sözü sağlam, özü sağlam, adam ol, ırkına çek.
Mehmet Akif Ersoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.