1 Haziran 2023

Nikola Tesla Kimdir ?

Nikola Tesla’nın İcatları, Nikola Tesla’nın Hayatı, Nikola Tesla’nın En Ünlü İcatları, Nikola Tesla’nın Biyografisi, Nikola Tesla’nın Özlü Sözleri, Nikola Tesla’nın Bilim Hayatı, Nikola Tesla’nın Deneyleri, Nikola Tesla’nın Resimleri, Nikola Tesla’nın Deprem Makinesi, Nikola Tesla’nın İklim Makinesi, Nikola Tesla’nın Belgeseli, Nikola Tesla’nın Alternatif Akımı, İlk Elektrikli Sandalye’de İdam Edilen Mahkum Kimdir, Nikola Tesla’nın Teorileri Nelerdir, Nikola Tesla’nın Edison Hakkındaki Sözleri, Nikola Tesla’nın Sözleri, Nobel Ödülü’nü Reddeden İlk Bilim Adamı Kimdir, Nikola Tesla ve Thomas Edison’un Nasıl Tanıştı, Haarp Projesi Nedir, Tunguska Olayı Gizemi Nedir, Nikola Tesla’nın Filmleri, Nikola Tesla’nın Hayatını Anlatan Filmleri, Nikola Tesla’nın Hakkında Bilgiler.

Zamanın ötesinde bir bilim adamı Nikola Tesla. Birçoğumuz belki de Nikola Tesla’nın ismini ilk defa duyuyoruz.

Sırp asıllı Amerikalı mucit, bilim adamı, matematikçi, fizikçi Nikola Tesla 10 Temmuz 1856 yılında Hırvatistan’nın Gospic şehrinde doğdu. Nikola Tesla, fizikçi ve elektrofizik uzmanıdır. Nikola Tesla’nın babası bir papazdı. Nikola Tesla’nın annesi ise okuma yazma bilmeyen biri olmasına rağmen çevresi tarafından pratik ev gereçleri mucidi olarak bilinirdi. Nikola Tesla papaz bir baba ile ev aletleri mucidi bir annenin beş çocuğundan biriydi. Nikola Tesla’nın babası Nikola Tesla’nın kendisi gibi papaz olmasını istiyordu. Fakat Nikola Tesla mühendisliği karşı küçük yaşlarda ilgi duymuştu. Mühendislik konusunda Nikola Tesla’nın en büyük destekçisi annesi olmuştur.Nikola Tesla

Nikola Tesla, annesinin de desteğine ile fizik ve matematikte bilgisini arttırdı. Nikola Tesla Graz’daki Politeknik okuluna girdi ve Prag Üniversitesi’nde eğitimini sürdürdü. Yabancı teknik yapıtları okuyabilmek için, orada, yabancı dil kursunu sürdürdü. Anadili olan Sırpça ve ailece bildikleri Almancaya ek olarak İngilizce, Fransızca ve İtalyancayı da öğrendi.

Nikola Tesla Avusturya Graz Politeknik’e 1875 yılında başladı burada elektrik üzerine olan bilgisini arttırdı. Ancak kişisel takıntıları ve asosyalliği nedeniyle üçüncü sınıfın ilk döneminden itibaren okulu bıraktı Kimi çevreler okulu bitirdiğini söylese de üniversite Nikola Tesla’nın mezun olmadığını ve okula 1878 yılının ilk döneminden sonra devam etmediğini bildirmiştir. Nikola Tesla ailesiyle ilişkisini bitirip bir oto mühendislik firmasında çalışmaya başladı. Tesla bu dönem oldukça ağır bir depresyon dönemi geçirmişti.

Nikola Tesla daha sonra Prag’ta Charles Ferdinand Üniversitesi’ne başladı.

Tarihte pek çok büyük rekabet yaşanmıştır ve kuşkusuz bu rekabetlerden en büyüğü tarihe yön veren iki deha arasında yani Nikola Tesla ve Thomas Edison arasındaydı.

Nikola Tesla ve Thomas Edison’un Tanışması

Nikola Tesla 1884 yılında Amerika’ya gitti. Edison o dönemlerde tüm New York’a doğrudan akım sağlayan bir sistemi oluşturmuştu. Ancak doğrudan akımın büyük sorunları vardı. Sık sık yangın çıkartması bu sorunlardan biriydi. Uzun mesafelere elektriği iletmek çok zordu ve bunun için çok kalın(insan kolu kadar) bakır teller gerektiriyordu.  Elektrik şokuna maruz kalan atların çektiği arabalar oradan oraya kontrolsüz biçimde ilerliyorlardı. Edison’un tüm işi doğrudan akım üzerine kurulmuştu ve alternatif akım hakkında söylenen sözlere hiç tahammülü yoktu.  Tesla ve Edison arasındaki rekabet aslında AC yani alternatif akım ve DC doğrudan akım arasındaki bir rekabet oluştu.

Nikola Tesla Nobel Ödülü’nü Reddetti

1912 yılında Nikola Tesla ve Thomas Edison‘un 40.000 dolarlık Nobel Ödülü’nü paylaşmaya seçildikleri açıkland

Dünya üzerinde bilim ve teknoloji üzerine birçok yenilikler getirdi.

Nikola Tesla sıra dışı bir hafızaya sahipti. Nikola Tesla 6 dil biliyordu. Gratz’taki Politeknik Enstitüsünde matematik, fizik ve mekanik üzerinde 4 yıl çalıştı.

Mucit, Elektrik Mühendisi, Makine Mühendisi, Fizikçi ve Elektrofizik uzmanıdır

Bir tarafta doğru akımı (DC) savunan Thomas Edison, diğer tarafta alternatif akımın (AC) savunucusu Nikola Tesla. Nikola Tesla’nın sisteminin daha üstün niteliklere sahip olduğunu Thomas Edison‘da biliyordu. Bu yüzden alternatif akımı karalamak için propagandalara başvurdu.

İlk Elektrikli Sandalye

İşte ilk elektrikli sandalye fikri, bu rekabet sırasında doğdu. Edison, Nikola Tesla’nın sisteminin ne kadar tehlikeli olduğunu herkese göstermek için, elektrikli sandalyeyi kullanmaktan çekinmedi.

İlk Elektrikli Sandalye’de İdam Edilen Mahkum William Kemmler

Elektrikli sandalye, ilk olarak 6 Ağustos 1890 tarihinde bir mahkumu idam etmek amacıyla kullanıldı. Bu mahkûm, William Kemmler’dı.

Nikola Tesla ve Niagara Şelalesi’nden Elektrik Üretmesi

Tesla’nın asıl büyük başarısı Niagara Şelalelerinden elektrik elde etmesiydi. 1890 yılında uluslararası Niagara komisyonu elektrik üretmek için, Niagara çağlayanının gücünü kullanmak amacıyla çalışmaya başladı. Edison’un tüm engelleme çabalarına karşın proje alternatif akımla hayata geçti.  1896 yılında şelale sularının dövdüğü türbinler 5000 beygir gücündeki motorları çalıştırıyordu ve bu enerji transformatörlerin yardımıyla 22.000 Volta ulaşıyordu. Elektrik çağı başlamıştı. Amerika kıtasını buharlı lokomotiften ve raylardan sonra en çok değiştiren yeniliklerden biri oldu. Amerika’nın en ucra köşelerine bile elektriğin iletilmesini sağladı. Doğrudan akım ve Alternatif Akım rekabeti sona erdi. Kazanan belliydi. Edison yenilmişti ve işleri iyice durgunlaşmıştı.  Bu andan sonra artık alternatif akım, şehirleri geliştirecek ve yepyeni bir medeniyeti aydınlatacaktı. Bugün evlerimizde kullandığımız elektrik de temelde Tesla patentlerine dayanan sistemler sayesinde bize ulaştırılmaktadır. Bilgin Lord Kelvin, komisyonun başkanlığına atandı ve derhal doğru akım sisteminin en iyi olacağına dair açıklamasını yaptı. Fakat güç, 26 mil uzaklıktaki Buffalo’ya iletilecekti. Bu durumda alternatif akımın gerekliliğini kabul etti.

Nikola Tesla’nın Buluşları

Dönen Manyetik Alan: Nikola Tesla’nın ilk çığır açıcı buluşu olarak bilindir. Hırvatistan’daki profesörünün ona doğru akım yerine alternatif akımla çalışan bir motor yapmanın imkânsız olduğunu söylemesiyle ortaya çıktı. Nikola Tesla, hocasının bu fikrinden emin değildi, bu nedenle kafasında bu denemeleri yaparak alternatif akımla çalışabilecek bir motor için dönen manyetik alan tasarladı. Böylece alternatif akımla çalışan ilk motorun nasıl olabileceğini keşfetti. Gerçekten Tesla’nın bunları kafasında tasarlayıp oluşturması, hatta kafasında deneyler yapması ne kadar büyük bir zekâya sahip olduğunu gösteriyor.

AC Motor: Nikola Tesla, AC yani alternatif akım için olan bütün planları, ertesi yıl fiziksel modeli üretene kadar kafasında taşıdı. Alternatif akım manyetik kutuplar hiçbir mekanik yardım olmadan sürekli değişir. DC yani doğru akım motorlarında bu nedenle motoru saran bir armatür vardır. İşte bu dönen manyetik alanı motorda pratik hale getirerek AC jeneratörler ve transformatörler yarattı.

Tesla Bobini: Nikola Tesla’nın adını taşıyan bu bobin, Nikola Tesla’nın şovlarında kullandığı çarpıcı makinelerdi. Çok fazlı alternatif akımlar kullanarak çok yüksek voltajda şimşekler yaratabilen bir makinedir. Böylece fraktal şeklinde şimşekler yaratılabiliyor. Günümüzde eğlence ve gösteri amacıyla kullanılıyor. Hatta müzik bile yapanları var. Radyo (1897): Tesla ilk kez Houston Sokağı’ndaki Newyork laboratuarından 40 km uzaktaki Hudson Nehiri’ndeki bir tekneye kablosuz iletim sağlamıştı. Bunun 1895’te yanan laboratuarında yaptığı da düşünülüyor.

Nikola Tesla Teorileri

Tunguska Olayı

Tunguska olayı, 30 Haziran 1908 günü sabah saat yaklaşık 7.45 sıralarında Sibirya’nın orta kesimlerindeki Podkamennaya Tunguska Irmağı yakınlarında oluşan büyük gök patlamasının adıdır. Dünyada gizemli bir olarak yerini olan Tunguska Olayı’nın Nikola Tesla’nın bir deneyi sonucu olduğu iddia edilmektedir.

Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma Programı Haarptesla

Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma Programı veya kısaca Haarp iklim kontrol ve yapay deprem silahı olarak kullanılabilme iddialarından dolayı çok tartışmalı bir konu halini almıştır. Bu fikir, ilk kez Sırp asıllı ABD’li bilim adamı Nikola Tesla tarafından ortaya atılmıştır. Bu teknolojinin temelini ise Nikola Tesla’nın çalışmaları vardır.

Nikola Tesla ve Philadelphia Deneyi

USS Eldridge adlı 1240 tonluk dev gemi iddialara göre dakikalar içinde 600 km uzağa gidip gelmiştir. Deneyin temelinde Albert Einstein’ın bir teorisi varken Nikola Tesla’nın deney çalışmalarında yer aldığı iddialar arasındadır.

Nikola Tesla 7 Ocak 1943 tarihinde New York’ta öldü.

Prestij Filmi ve Nikola Teslaprestij nikola

Nikola Tesla’nın hayatı filmlere de konu oldu. Bunlardan en ünlüsü ise 2006 yapımı Prestij filmidir.

Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, Scarlett Johansson, David Bowie, Daniel Davis ve Andy SerkisPrestij’nin rol aldığı 2006 yapımı orijinal adı The Prestige olan Prestij filminde de Nikola Tesla’ya yer verilmiştir. Nikola Tesla’yı Prestij filminde David Bowie canlandırmıştır.

Nikola Tesla’nın Sözleri

Edison, bir samanlıkta kayıp bir iğneyi bulmak durumunda olsa bir balarısı çalışkanlığı ile tüm samanların altına tek tek bakarak söz konusu iğneyi bulmaya çalışır. Ben bilimsel çalışmalarında buna sık sık tanık olurdum. Oysa biraz teorik çalışma, biraz da hesaplama yapmak suretiyle harcadığı vakit ve emeğin yüzde doksanından tasarruf edebilirdi.

Paranın başkaları için taşıdığı anlam, benim için hiçbir şey ifade etmiyor.Nikola

Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi bütün dünyayı aydınlatırdı.

Marconi iyi bir dost, 17 adet patentimi kullanıyor. Bırakın devam etsin.

Evrenin gizemini anlamak istiyorsanız, enerji, frekans ve titreşim cinsinden düşünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.