1 Haziran 2023

Nikos Kazancakis Zorba Kitap Özeti

Nikos Kazancakis’in Zorba Romanının Özeti, Hakkında Bilgiler.

Yunan yazar Nikos Kazancakis’in Zorba adlı romanı ilk kez 1946 yılında yayımladı. Daha sonra Zorba romanı İngilizce olarak ilk kez 1952 yılında İngiltere’de, 1953 yılında ise ABD’de yayımlandı. Türkiye’de ise Nikos Kazancakis’in Zorba romanı ilk kez Ataç Yayınevi tarafından 1963 yılında Aleksi Zorba adı ile yayımlandı.

Nikos Kazancakis’in Zorba Romanı Sinemaya Uyarlandı.

Zorba ayrıca 1964 yılında sinemaya da uyarlanmıştır. Zorba The Greek orijinal adlı Zorba filminin Imdb puanı 7,8’dir.

1964 yapımı Zorba filminde; Alexis Zorba karakterini Anthony Quinn, Basil karakterini Alan Bates, Madam Hortense karakterini Lila Kedrova canlandırmıştır.

Roman Yunan asıllı genç bir İngiliz yazarın ağzından anlatılmıştır. Ayrıca anlatıcı olan Yunan asıllı İngiliz genç yazarın ismi romanın hiçbir yerinde geçmemektedir.

Hayattan fazlaca bir beklentisi olmayan bu mutsuz entellektüel, bir süreliğine kendisini dinlemek ve yaşantısına çeki düzen vermek üzere kitaplarını bir kenara koyarak Yunanistan’ın Girit adasına gelir. Burada kendisine ait linyit kömürü madenleriyle de ilgilenecektir. Yazar burada aşırı davranışları olan, kaba saba ama hayata şehvetle bağlı orta yaşlı bir Yunan olan Alexis Zorba ile tanışır ve onu ustabaşı olarak işe alır. Aradan geçen birkaç aylık zamanda bu ilginç Yunan, genç yazarı derinden etkileyecektir. Zorba kendi ilginç hayat felsefesini genç yazara da kabul ettirdikçe yazarın hayata bakış açısı da yavaş yavaş değişime uğrayacaktır. Zorba’nın hayat felsefesinin bir parçası da yenilgileri umursamamaktır. Zorba’ya göre yenilgiler hayatın kaçınılmaz parçalarıdır ve ancak yenilginin sürekli olarak tadılması ile hayatın zaferlerinin tadına varılabilir.

Romanın başkahramanı Aleksi Zorba’nın aslında gerçek birisi olduğu, fakir ve felsefi bir hayat çizgisinde Girit’te yaşamış biri olarak düşünülmektedir.

Nikos Kazancakis’in Zorba Kitabının Künyesi:

Kitabın Adı: Zorba

Kitabın Yazarı: Nikos Kazancakis

Kitabın Türü: Roman

İlk Baskı Yılı: 1964

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.