2 Haziran 2023

Nöroşirurji Nedir ?

Nöroşirürji Ne Demektir, Nöroşirurji i Bilim Dalının İlgilendiği Hastalıklar Nelerdir, Nöroloji İle Nöroşirurji Arasındaki Farklar Nelerdir, Nöroşirürji Hakkında Kısa Bilgi.

Nöroşirurji en kısa tanımla; sinir sistemi cerrahisidir. Nöroşirürji kelimesinin anlamı yani kökenine gelecek olursak Nöron ve Şirürji kelimelerinden gelmiştir. Latince sinir hücresi anlamına gelen Nöron kelimesi ve yaraları iyi eden anlamına gelen Şirürji kelimelerinden Nöroşirürji kelimesi ortaya çıkmıştır.

Nöroşirürji bilimine sinir cerrahisi, beyin cerrahisi gibi isimler de verilmektedir.  Beyin ve sinir cerrahisi, nörocerrahi ya da nöroşirürji diye adlandırılmaktadır.

Beyinin, sinirlerin ve omuriliğin ameliyat gerektiren hastalıklarıyla ilgilenen bir tıp dalı olan Nöroşirürji biliminin ilgi alanına giren hastalıklar şunlardır:

Beyin ve omuriliğin damarlarıyla ilgili hastalıklar (damar baloncukları, beyin kanamaları, damar tıkanmaları, damar anormallikleri gibi)

Tümörler (tüm iyi ve kötü huylu kitleler)

Travmalar (trafik kazaları, düşme, vs. ile oluşan sinir sistemi yaralanmaları)

Omurga ve omurilik hastalıkları (bel ve boyun fıtıkları, kırıklar, kaymalar, tümörler ve iltihabi hastalıklar)

Çocukluk çağının sinir sistemi cerrahi hastalıkları (tümörler, epilepsi, spastisite, doğumsal anomaliler, vd)

Hipofiz bezi hastalıkları (aşırı hormon salgılayan tümörler gibi)

Kronik ağrı durumları (kanser ağrıları, ağrılı tikler)

Hareket hastalıkları (Parkinsonizm, vd)

Trafik kazası sonucunda oluşan bel kemiği kırılması, omurilik sıkışması ile oluşan durumlarda yaralıların zamanında hastaneye yetiştirildiği zaman ancak nöroşirurjistler ameliyat yapabilmektedir. Nöroşirurjist, nöroşirurji ihtisası yapan hekimlere verilen isimdir.

Özellikle beyinle ilgili ameliyatlar oldukça zordur. Hem uzun süre, hem de tecrübe gerektirir.

Çağdaş nöroşirurjinin kurucularından Harvey Cushing, bu yüzyılın başında, intrakranial basınç artışının kan basınç artışının kan basıncında yükselmeye, bradikardiye ve solunum ritmi bozukluklarına yol açtığını saptamıştır.

Nöroloji İle Nöroşirurji Arasındaki Fark Nedir?Norosirurji

Nöroloji, nöral sistem dediğimiz beyin ve omurilik kökenli hastalıkların tedavisi ile ve bu tedavinin cerrahi olmazsızın ilaç ve yardımcı tedavi dediğimiz davranışsal ya da fizik tedavi veya cerrahi dışı diğer tedavi yöntemleri ile tedavisini yapan bilim dalıdır.

Nöroşirurji; Beyin, sinir ve omurilik cerrahisi olarak bilinmektedir. Beyin ve omurilikten kaynaklanmış olan hastalıkların cerrahi tedavi gerektiren kısımlar ile ilgilenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.