2 Haziran 2023

Nuri Bilge Ceylan Kimdir ?

Nuri Bilge Ceylan’ın Hayatı, Nuri Bilge Ceylan’ın Filmleri, Nuri Bilge Ceylan’ın Memleketi, Nuri Bilge Ceylan’ın Aldığı Ödüller, Nuri Bilge Ceylan’ın Ödüllü Filmleri, Nuri Bilge Ceylan’ın Yönetmenliğini Yaptığı Filmler, Nuri Bilge Ceylan’ın Altın Portakal Filmi, Nuri Bilge Ceylan’ın Altın Palmiye Filmi, Nuri Bilge Ceylan’ın Önceki Mesleği, Nuri Bilge Ceylan’ın Mezun Olduğu Üniversite, Nuri Bilge Ceylan’ın Biyografisi, Nuri Bilge Ceylan’ın Yaşı, Nuri Bilge Ceylan’ın Resimleri, Nuri Bilge Ceylan Hakkında.

Nuri Bilge Ceylan 26 Ocak 1959 yılında İstanbul’da doğdu.

Mehmet Emin Ceylan, Fatma Ceylan çiftinin çocuğu Nuri Bilge Ceylan’ın çocukluğu baba memleketi olan Çanakkale’de geçti.

Nuri Bilge Ceylan ilkokul 5. Sınıfa kadar Yenice’de okudu. Daha sonra ilkokulu beşi, ortaokulu ve liseyi ise İstanbul’da tamamladı.

1976 yılında İstanbul Teknik Üniversite’si Kimya Mühendisliği’ni kazanan Nuri Bilge Ceylan, dönemin siyasi olaylarından ve karışıklığından dolayı okulunu tamamlayamadı.

1978 yılında tekrar üniversiteyi kazanan Nuri Bilge Ceylan bu kez, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’ni kazandı. Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’ni bitirdikten sonra Mimar Sinan Üniversite’sinde 2 yıl sinema eğitimi aldı.

Sinemaya ‘’Koza’’ adlı kısa film ile giriş yapan Nuri Bilge Ceylan, 1997 yılında ilk uzun metrajlı filmi ‘Kasaba’ filmini çekti.

2002 yılında ‘’Uzak’’ adlı filmi ile 2003 Cannes Film Festivali Büyük Jüri Ödülü’nü kazandı. ‘Uzak’ adlı filmi 39. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ödüllerini aldı. Ayrıca birçok film festivalinde de ödül aldı.Nuri Bilge Ceylan

2008 yapımı ‘’Maymun’’ filmi ise 61. Cannes Film Festivali En İyi Yönetmen ödülün getirdi Nuri Bilge Ceylan’a.

Nuri Bilge Ceylan, 2011 yapımı ‘’Bir Zamanlar Anadolu’da’’ adlı filmi ile 64. Cannes Film Festivali Jüri Büyük Ödülü, 2014 yapımı ‘’Kış Uykusu’’ adlı filmi ile 2014 Cannes Film Festivali Altın Palmiye ödülünü kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.