Nuri Bilgin Kimdir ?

Prof. Dr. Nuri Bilgin, Türkiye’nin sayılı sosyal psikoloji uzmanlarından biridir. Nuri Bilgin aynı zamanda Ege Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanı ve ünlü yazar Elif Şafak’ın babasıdır.

nuri-bilginProf. Nuri Bilgin 1948 yılında Afyon’da doğmuştur , özellikle sosyal psikoloji alanındaki uzmanlığıyla tanınır.

Ankara Üniversitesi’nin ardından 1976 yılında Strasbourg Üniversitesi’nde felsefe doktorasını tamamlayan Bilgin, 1994-2000 yılları arasında Ege Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı olarak görev yapmıştır.

2003 yılından itibaren Ege Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanlığı görevini yürüten Nuri Bilgin’in sosyal psikoloji alanında ‘Siyaset ve İnsan’ (Bağlam Yayıncılık), ‘Eşya ve İnsan’ (Gündoğan Yayınları), ‘Sosyal Bilimlerde İçerik Analizi’ (Siyasal Kitabevi), ‘Tarih ve Kolektif Bellek’ (Bağlam Yayıncılık), ‘Cumhuriyet, Demokrasi Ve Kimlik’ (Bağlam Yayıncılık) gibi birçok kitabı bulunuyor.

Prof.Dr. Nuri Bilgin geçirmiş olduğu kalp krizi sonrası 4 Şubat 2015’te 67 yaşında geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etmiştir.

0 Paylaşımlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.