1 Haziran 2023

Off-Shore Hesap Nedir ?

İngilizce adı Panama Papers olan Panama Belgeleri ile gündeme tekrar gelen off-shore hesaplar ile off-shore nedir internette merak edilen bir kelime haline geldi.

İngilizce bir kelime olan Off-Shore kelimesinin Türkçe anlamı açıkta, açık deniz, sahilden az uzak, kıyıdan uzak anlamındadır.

Off-Shore kelime anlamı kısaca ikamet ettiğiniz bölgenin dışında olan bir yer anlamına gelmektedir.

Off-Shore ekonomik terim olarak ise en kaba hali ile vergiden uzak anlamına gelmektedir.

Off-Shore Bölgeler, Şirketler

Vergi cennetleri olarak bilinen Off-Shore bölgelerde kurulan şirketler her türlü vergiden muaf olan kuruluşlardır. Bu tür şirketlerin yapmış oldukları işlemler ile ilgili olarak kayıt tutma ve hesap verme zorunlulukları yoktur.

Off-Shore Hesabı Nedir?

Off-Shore hesabı; bir tür bankacılık işlemidir. Off-Shore hesabının anlamı ise wikipedia göre; Uluslar arası bankalar arasındaki geçici para alışverişine bankadaki hesap sahiplerinin direk olarak katılması yolu ile bankaların öz sermaye risk oranları düşmekte olduğu için katılım gösteren yatırımcılara bir ülkenin iç faiz oranlarına göre daha yüksek faiz getirisi olan bir bankacılık işlemidir.Off Shore

Teknik olarak ticari iflası kesinleşen bir bankanın yurt dışındaki Off-shore hesapları iflas etmemiş bankalarda bulunduğu için bankası iflas eden mudilerin bundan sonraki resmi muhatabı Off-shore hesabı işlemi yapan bankalardır. Ancak bu işlemlerin devamı için uluslar arası düzeyde vekil bankaların uluslar arası hukuka göre devreye girmesi gerekmektedir.

Bu açıdan mağdurları temsilen bir devlet bankası tarafında bu sürecin devam ettirilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.