1 Ekim 2023

Olağanüstü Kitlesel Yanılgılar ve Kalabalıkların Çılgınlığı, Karışıklığın Karmaşası Kitap Yorumu

Olağanüstü Kitlesel Yanılgılar ve Kalabalıkların Çılgınlığı, Karışıklığın Karmaşası Kitabının Yorumu

İki Kitap Bir Arada; Olağanüstü Kitlesel Yanılgılar ve Kalabalıkların Çılgınlığı, Karışıklığın Karmaşası

Charles Mackay’in kaleme aldığı Olağanüstü Kitlesel Yanılgılar ve Kalabalıkların Çılgınlığı kitabı ve Joseph De La Vega’nın kaleme aldığı Karışıklığın Karmaşası eserleri Financial Times tarafından en iyi 20 yatırım kitabı arasında ilk iki sırada yer alan kitaplardı.

Charles Mackay’in eseri 1841 yılında, Joseph De La Vega’nın eseri ise 1688 yılında yayımlanmıştır. Aradan geçen bunca zamana rağmen yatırım kitapları ile ilgili en önemli eserler arasında hala yerini korumaktadır.

Kitabının ilk bölümünde Charles Mackay’in Olağanüstü Kitlesel Yanılgılar ve Kalabalıkların Çılgınlığı eseri konu alınıyor. Dünyanın en büyük ekonomik balonlarından Mississippi Projesi, Güney Denizi Balonu ve Lale Çılgınlığı anlatılıyor.

Kitabın ikinci kısmında ise Joseph De La Vega’nın Karışıklığın Karmaşası eseri anlatılıyor. Diyaloglar halinde kaleme alınmış bu eser temel olarak borsa hakkında bilgiler veriyor. Hisse senetlerinde spekülasyonları anlatılıyor. Borsa ile ilgili verilen bilgiler dönemine göre çok yeni bilgiler olabilir fakat günümüzde borsa ile ilgilenen birçok yatırımcının bildiği bilgiler yer almaktadır. Borsayla ilgilenen biri değilseniz kitabının ikinci bölümü size sıkıcı gelebilir.

Yazar insanların gözünü para hırsı bürüdüğünde kısa yoldan zengin olayım derken nasıl servetler kaybettiğini, bir ders niteliğinde yaşanmış gerçek olayları okuyucuya aktarıyor. Toplum psikolojisine, ekonomiye ilgi duyan herkesin kesinlikle okuması gereken bir eser.

Olağanüstü Kitlesel Yanılgılar ve Kalabalıkların Çılgınlığı, Karışıklığın Karmaşası

Charles Mackay’in Yazdığı Olağanüstü Kitlesel Yanılgılar ve Kalabalıkların Çılgınlığı ve Joseph De La Vega’nın Yazdığı Karışıklığın Karmaşası Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Olağanüstü Kitlesel Yanılgılar ve Kalabalıkların Çılgınlığı, Karışıklığın Karmaşası

Kitabın Yazarı: Charles Mackay, Joseph De La Vega

Yayınevi: Scala Yayıncılık

Kitabın Türü: Ekonomi

Sayfa Sayısı: 267

Orijinal Adı: Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crowds, Confusion of Confusions

Çevirmen: Ali Perşembe, Levent Cinemre

İlk Baskı Yılı: 2000 (Scala Yayıncılık)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.