30 Mayıs 2023

Orhan Kemal Eskici ve Oğulları Kitap Özeti

Psikolojik ve Sosyal Roman Tarzda Türk Edebiyatında Önemli Bir Yere Sahip Olan Bir Eser.

Eskici ve Oğulları romanı umutların, özlemlerin, yaşanan zorluklarla mücadelenin anlatıldığı edebiyatımızın önemli romanlarındandır. Eskici ve Oğulları romanı kuşak çatışmasını konu alan romanlar arasında önemli bir yere sahiptir.

Eskici ve Oğulları Romanının Yazarı Kimdir?

Eskici ve Oğulları kitabının yazarı edebiyatımızın usta kalemlerinden Orhan Kemal’in bir eseridir. Orhan Kemal’in Eskici ve Oğulları romanı 1962 yılında yayımlanmıştır. Ayrıca Eskici ve Oğulları eseri 1972 yılında Eskici Dükkanı ismi ile yayımlanmıştır.

Eskici ve Oğulları Filmi

Orhan Kemal’in Eskici ve Oğulları Romanı Aynı Adla Sinemaya Uyarlanmıştır.

Orhan Kemal’in Eskici ve Oğulları eseri 1980 yılında Eskici ve Oğulları ismi ile filme uyarlanmıştır. Eskici ve Oğulları filmini yönetmenliğini Şahin Gök yapmıştır. Eskici ve Oğulları filminin oyuncu kadrosunda; Fikret Hakan, Kadir İnanır, Nurhan Nur, Menderes Samancılar, Şehnaz Dilan, Filiz Taçbaş, Güzin Özipek gibi oyuncuları rol almıştır. Eskici ve Oğulları filminde; Eskici karakterini Fikret Hakan, Mehmet karakterini Kadir İnanır, Filiz karakterini Şehnaz Dilan, Ali karakterini Levent İnanır, Ünal karakterini Menderes Samancılar, Zeliha karakterini Filiz Taçbaş, Eskicinin karısı karakterini Nurhan Nur canlandırmıştır.

Orhan Kemal’in Eskici ve Oğulları Karakterleri Kimlerdir?

Eskici: Romanın başkarakteri olup, aksi, ters, sinirli birisidir. Çocuklarına aşırı düşkündür. Eskici savaşta bir bacağını kaybettiği için topaldır.

Eskicinin Karısı: Ailenin dağılmaması için uğraşan biridir. Gelinini hiç sevmez.

Mehmet: Evli ve 3 çocuk sahibi olup eskicinin büyük oğludur.

Ali: Evli değildir. Eskicinin en küçük oğludur.

Zeliha: Eskicinin en küçük çocuğudur. Eskicinin kızı Zeliha evlenme hayali ile yaşayan biridir.

Gelin: Kaynanası tarafından sevilmemektedir. Eskicinin büyük oğlu Mehmet’in karısıdır.

Ünal: Eskici ve ailesi pamuk toplamaya gittiği zaman onlara yardımcı olan şoför muavinidir.

Zeynep: Eskici ve ailesi pamuk toplamaya gittiğinde karşılaştıkları karakter.

Zeynep’in Halası: Tarlada çalışan ırgatlardan birisi olup ayrıca Zeynep’in halasıdır.

Ayşe: Eskicinin büyük oğlu Mehmet’in en büyük çocuğudur. İlkokula giden Ayşe, Mehmet’in tek kızıdır.

Cavit: Eskicinin büyük oğlu Mehmet’in büyük oğludur. Henüz okula gitmemektedir.

Bebek: Eskicinin büyük oğlu Mehmet’in en küçük çocuğudur.

Doktorun Anası: Eskicinin komşusu olup çocukları doktor ve subay olduğu için havalı bir tiptir.

Orhan Kemal’in Eskici ve Oğulları kitabı MEB tarafından hazırlanan Ortaöğretim Okullarında Okutulacak 100 Temel Eser Listesinde yer alan eserlerdendir.

Orhan Kemal’in Eskici ve Oğulları Kitabının Özeti

Trablus’taki savaşta bacağının birini kaybeden Topal, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra eskicilik yapmaya başlamıştır. Eskicilik yapmaya başladıktan sonra maddi durumu daha da iyileşmiştir. İşler yolunda gitse de, Topal bu işten sıkılmıştır. İki oğluyla birlikte, Çukurova’nın köylerinden birine göçmeye karar verir. Bu köy oldukça zengindir. Topal, bu köyde tamircilik yapmaya başlar. İşleri yine çok iyi gitmeye başlar. Ancak, Topal’ın işleri bozulur. Bunun sebebi İkici Dünya Savaşı sonrası yabancı malı traktörlerin ülkeye giriş yapmasıdır. Amerikan traktörleri karşısında tutunamayan Topal, bu köyden ayrılıp kente göçmeye karar verir. Vardığı kent çok hızlı bir şekilde gelişmektedir. Topal, bu sefer eskiciliğe geri döner. İki oğlunu da yanına alarak eskici dükkanı açar.

Büyük oğul, babasının hakaretlerine ve davranışlarına dayanamaz. Pamuk toplamaya karar verir. Kardeşi de ona hak verir ve onunla birlikte hareket eder. Topal bu sefer de toptancılığa başlar. Fazla sermayesi de olmayınca, oğullarıyla birlikte pamuk toplamaya karar verir. Pamuk toplamaya başlarla ancak kısa bir süre sonra hepsi sıtmaya yakalanır. Topal, karısı ve kızı ile kente geri döner.

Topal’ın oğulları sıtmaya dayanmayı başarır. Pamuk toplamaya devam ederler. Ancak borçlanırlar ve fazla para kazanamazlar. Borcu nasıl ödeyeceklerini düşünmeye başlarlar. Aileleri ile birlikte, kente dönerler. Topal, çocuklarının bu haline dayanamaz ve dükkanı devredip onların borçlarını öder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.