4 Ekim 2023

Osaka’nın Karanlık Hanımefendisi

Osaka’nın Karanlık Hanımefendisi Nui Onoue’nin Hikayesi

Nui Onoue, 1930 yılında yoksul bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Nui Onoue, Japonya’nın Osaka şehrinde garson olarak iş hayatına başladı. Nui Onoue Japonya’nın ünlü bir inşaat şirketinin yöneticisinin desteği ile 1960’lı yıllarda iki tane restoran açmıştır.

Bayan Onoue’nin hikayesine devam etmeden önce kısaca dönemin Japon ekonomisinden bahsedelim. Japon ekonomisinde emlak sektöründen hisse senedi piyasasına kadar birçok alanda balon ekonomisi oluşmaya başlamıştı.

1980’li yıllarda başlayan Japonya’nın balon ekonomisinde hisse fiyatları o kadar çok yükselmişti ki her yükselişe bir kılıf uyduruluyordu. Japonlara göre bu yükseliş kesinlikle bir balon ekonomisinden kaynaklanmadığını hatta hisse fiyatlarının hala çok ucuz olduğunu söyleyen birçok analizci, ekonomist vardı. Fakat her balon ekonomisi gibi bu da patlamaya mahkumdu ve 1992 yılında bu balon ekonomisi de patladı.

Japonya’nın balon ekonomisinden bahsettikten sonra Bayan Onoue’nin hikayesine devam edebiliriz.

Bayan Onoue, Japonya’nın balon ekonomisinin başladığı yıllar hisse senedi piyasasına girmiş ve çok yüklü miktarlarda para kazanmıştı.

Öyle ki tüyo olmak için birçok yatırımcı Bayan Onoue’nin restoranında çıkmıyordu. Hatta bir menkul kıymet şirketi bir çalışanını bu restoranda görevlendirmişti. Herkesin tek isteği vardı tüyo almak ve servetine servet katmak.

nui onoue

Bayan Onoue “Osaka’nın Karanlık Hanımefendisi” adıyla ünlemişti. Restoranlarında haftada bir kez ayinler düzenliyor ve bu ayinlerde hangi hisseye yatırım yapacağını söylüyordu. Bu ayinlere birçok yatırımcı da katılmak için sıraya giriyordu.

Bayan Onoue’nin milyarca doları hisse senedi piyasasında işlem görüyor çok yüklü kazançlar elde ediyordu.

Japonya’nın balon ekonomisi patlamaya başlayınca davalar açılmaya başlandı. Piyasaların sert düşüşleri sonrası halk tedirgindi ve bunun sorumlularının ceza almasını istiyordu. Birçok yönetici istifa etmek zorunda kaldı. Birçok yatırımcı, yönetici hakkında davalar açıldı.  Bayan Onoue tutuklandı 12 yıl hapis cezası aldı ve iflası açıklandı. Bayan Onoue’nin iflası açıklandığında Japonya’nın en büyük bireysel yatırımcısı, en büyük bireysel borçlusu olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.